Ta sama KDE Plasma 5.8 dla Kubuntu i Minta – zamiast testować z osobna, połączyli siły

Ta sama KDE Plasma 5.8 dla Kubuntu i Minta – zamiast testować z osobna, połączyli siły

12.12.2016 16:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym poza nazwą różni się Linux Mint KDE od Kubuntu? Cóż,pewnie można wskazać na autorskie narzędzia systemowe, stworzoneprzez deweloperów Minta, jednak powiedzmy sobie szczerze – dlaużytkownika w praktyce różnic nie ma. I tak jest w wypadku wieluinnych dystrybucji: linuksowi deweloperzy są mistrzami w wymyślaniutego samego na nowo. A gdyby porozumieć się nad podziałami ipołączyć siły? Coś takiego udało się właśnie twórcomwspomnianych na początku dystrybucji. Wspólnie ogłosili dostępnośćnajnowszej wersji środowiska KDE Plasma, przygotowanej z myślązarówno o Mincie jak i Kubuntu.

Stabilna wersja KDEPlasma 5.8 wydana została na początku października tego roku,budząc ogromne zainteresowanie: to wydanie oznaczone jako LTS,wyjątkowo stabilne, które otrzymywać będzie łatki przez conajmniej 18 miesięcy. Co to jednak znaczy „wydana”? Opróczzamrożenia kodu źródłowego, wydano także własną dystrybucjęPlasmy o nazwie KDE neon. Towszystko – pozostałym użytkownikom pozostało albo samodzielneprzygotowanie paczek ze źródeł, albo czekanie, aż ktoś to zrobiza nich, dla ich dystrybucji.

Plasma 5.8

Przygotowanie tak ogromnego projektu programistycznego jak KDEPlasma nie jest jednak niczym łatwym. Dla deweloperów Minta,skupionych przede wszystkim na rozwijaniu odmiany ze środowiskiemgraficznym Cinnamon, jest zadaniem bez sensu. Clement Lefebvre, lidertej dystrybucji, przyznał że tak właśnie jest. Wczoraj na łamachbloga Minta opublikował wpis,w którym dziękuje za pomoc deweloperom Kubuntu.

Jak wyjaśnia, dziękuje z trzech powodów: po pierwsze są onibardzo mili. Po drugie Kubuntu jest kluczowe dla istnienia Minta KDE,bez tej dystrybucji i jej repozytorium backports Mint KDE nigdy bynie powstał – a Neon nic tu by nie zmienił. Po trzecie wykonalioni już ogromną pracę z przenoszeniem Plasmy 5.8 i wszystkichkomponentów od których zależy, testując je pod kątem zgodnościz platformą Ubuntu 16.04 (Xenial), na której bazuje też przecieżMint.

Obecnie więc można śmiało włączyć się do testów Plasmy5.8, korzystając z repozytoriów PPA przygotowanych dla Kubuntu. Wtym celu w źródłach oprogramowania należy dodać repozytoriumppa:kubuntu-ppa/backports-landing, a następnie odświeżyć cache.Potem wystarczy uruchomić moduł aktualizacji Minta, którydostarczy nam Plasmę 5.8.4, aktualizując przy okazji sporokomponentów systemu.

Aktualizację można przeprowadzić też oczywiście zkonsoli: sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports-landing sudo apt update sudo apt dist-upgrade sudo reboot

Gwarancji, że wszystkozadziała poprawnie oczywiście nie ma, ale na jednym z naszych desktopówaktualizację przeprowadziliśmy bez żadnych problemów. Pozakończeniu okresu testów, Plasma 5.8 zostanie udostępniona jakooficjalne uaktualnienie pulpitu dla wszystkich użytkowników Minta.

Deweloperzy Kubuntu podkreślają,że poproszenie o pomoc użytkowników obu dystrybucji pozwoliprzyspieszyć testy Plasmy 5.8. Instalując nową wersję pulpituj,dostaną też nową wersję bibliotek systemowych KDE (Frameworks5.28) i narzędzi (Applications 16.04.3).

Kto wie, gdzie dzisiaj byłby linuksowy desktop, gdyby do takiejwspółpracy dochodziło częściej…

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)