Tak to się robi w Open Source: KDE i GNOME wydają pieniądze

Tak to się robi w Open Source: KDE i GNOME wydają pieniądze

Tak to się robi w Open Source: KDE i GNOME wydają pieniądze
30.10.2015 11:39

KDE e.V. (eingetragener Verein) to niemiecka organizacjanon-profit, która od 18 lat jest prawnym i finansowymprzedstawicielem społeczności tworzącej najbardziej zaawansowaneśrodowisko desktopowe dla uniksopodobnych systemów. W tym tygodniuwydała ona raport poświęcony swojej działalności, podsumowującyzarówno prace programistyczne i jak i stan finansów w 2014 roku.Warto się nad nim pochylić, gdyż pokazuje, że aby osiągnąć coświelkiego w świecie Open Source nie trzeba być wydającą grubemiliony Mozillą. Otóż w minionym roku KDE e.V. pozyskało raptem147 tysięcy euro, na swoją działalność wydając 122 tysiąceeuro.

Lwia część tych pieniędzy to wpłaty od indywidualnychdarczyńców (87 tys. euro) wsparcie od biznesu (25 tys. euro) orazprzychody z konferencji Akademy (24 tys. euro). Najważniejszepozycje na liście wydatków to organizacja Akademy, spotkańprogramistycznych i hackathonów (54 tys. euro), kosztyadministracyjne i biurowe (35 tys. euro) oraz obsługa prawna iksięgowa (21 tys. euro). W porównaniu do 2013roku, KDE e.V. zgromadziło mniej środków, ale i mniej wydało,widać za to, że rośnie wsparcie ze strony indywidualnychdarczyńców.

Obraz

Dysponując takimi pieniędzmi, społeczność KDE zdołała sporozrobić – był to czas przenoszenia oprogramowania systemowego nanowy szkielet KDEFrameworks 5, rozwijania popularnych aplikacji KDE (m.in. Marble,Parley, Plasma Media Center, Calligra, KDevelop i Krita), ulepszaniardzennych mechanizmów, takich jak framework komunikacyjny Telepathyczy obsługa Bluetooth przez Bluez. Sporo zrobiono też dlaprzeniesienia oprogramowania do zarządzania informacją osobistą(KDE PIM) oraz flagowego narzędzia do zarządzania zdjęciami(digiKam) na nowe wersje bibliotek.

Aktywność programistów KDE…
Aktywność programistów KDE…
…oraz programistów GNOME
…oraz programistów GNOME

Interesująco wyglądają na tym tle statystyki z repozytoriów.Obecnie na KDE składa się ponad 22 mln wierszy kodu, dostarczonychw ramach ponad 1,1 mln commitów od ponad 4 tysięcy programistów.Szacowany koszt wytworzenia takiego oprogramowania w modelu COCOMOto ponad 387 mln dolarów lub ponad 7 tysięcy osobolat.

Jak do tych osiągnięć społeczności KDE mają się osiągnięciajego głównego rywala? Fundacja GNOME przedstawiła już swójraportfinansowy za 2014 rok. Od razu widać, że działająca główniew USA organizacja dysponuje znacznie większymi pieniędzmi. Jejbudżet wyniósł w zeszłym roku ponad 874 tysiące dolarów. Z tegood darczyńców wpłynęło ponad 71 tys. dolarów, zaś od RadyDoradców (w praktyce biznesowych sponsorów) ponad 130 tysięcydolarów.

Co jednak z pozostałymi pieniędzmi? Tu znajdziemy ciekawostkę.Ponad 552 tysiące dolarów w budżecie GNOME otrzymało na konkretnycel, tzw. Outreachy (wcześniej Outreach Program for Women). Celemtej inicjatywy jest zaprowadzenie równości i sprawiedliwości wświecie Open Source, poprzez opłacanie staży w organizacjachtworzących wolne oprogramowanie dla kobiet oraz wszystkich tych,którzy uważają się za kobiety, lub też są genderqueer,genderfluid lub genderfree, bez względu na to, jak ich gender sięprzejawia, i jaki im został przypisany w momencie urodzenia.Dodatkowo Outreachy od tego roku będzie finansował staże dlaAfroamerykanów, Latynosów, rdzennych mieszkańców AmerykiPółnocnej, rdzennych mieszkańców Hawajów oraz rdzennychmieszkańców Wysp Pacyfiku, jako grup niedoreprezentowanych wprzemyśle komputerowym Stanów Zjednoczonych. Łatwiej byłobynapisać, kto nie jest dopuszczony do Outreachy – stażu tu niedostaną na pewno biali i żółci heteroseksualni cis-mężczyźni.

Pomijając Outreachy, GNOME zostaje i tak ponad 330 tys. dolarów.Największe koszty to opłacenie pracowników Fundacji – w końcuktoś tymi pieniędzmi na Outreachy musi zarządzać. Na to poszłoponad 156 tys. dolarów, kwota o rząd wielkości większa niż w KDEe.V. Do tego dochodzi kosztu administracyjne (19 tys. dolarów) istałe umowy (30 tys. dolarów). Na najważniejszą imprezęGUADEC/Desktop Summit poszło 26 tys. dolarów, na rozmaitehackathony kolejne 26 tysięcy, na inne imprezy 13 tysięcy.

A jakie to osiągnięcia software'owe można przypisać GNOME?Mimo znacznie większego budżetu, wygląda na to, że w porównaniudo KDE wypadają one słabiej. Ponad 9 mln wierszy kodu zostałodostarczonych w 623 tys. commitów od ponad 6200 programistów.Szacowany koszt wytworzenia tego oprogramowania w modelu COCOMOwynosi niecałe 153 mln dolarów lub 2781 osobolat. Wydaje się, żemożna byłoby od tak dobrze finansowanej organizacji oczekiwaćwięcej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)