Tasker z dodatkiem AutoTools - automatyzacja zadań na Androidzie

Tasker z dodatkiem AutoTools - automatyzacja zadań na Androidzie

Tasker z dodatkiem AutoTools - automatyzacja zadań na Androidzie
Przemysław Kreft
11.08.2017 11:57, aktualizacja: 11.08.2017 20:49

Coraz większa moc obliczeniowa i zaawansowane funkcje sprawiają, że nasze smartfony bez trudu radzą sobie ze skomplikowanymi zadaniami, pozwalają na uruchamianie rozbudowanych aplikacji i gier. Nie zawsze wydają się jednak „smart”, szczególnie jeśli chodzi o automatyczne wykonywanie zadań. Rozwiązaniem są tutaj aplikacje do automatyzacji.

Jedną z najlepszych pozycji na rynku jest Tasker, który pozwala na bardzo szczegółowe definiowanie reguł i zadań. Możliwości tej aplikacji można dodatkowo rozbudowywać o wtyczki, jak chociażby ceniony AutoTools. Niedawno pojawiły się nowe wersje obu aplikacji. Zobaczmy, jak korzystać z tych aplikacji i do czego może przydać się automatyzacja zadań w Androidzie.

Tasker – najpopularniejsza aplikacja do automatyzacji zadań

Tasker możemy kupić w sklepie Google Play za 14,99 zł. Jest również dostępny w 7-dniowej wersji testowej na [stronie producenta](http://tasker.dinglisch.net/download.html"> http://tasker.dinglisch.net/download.html).

Rozbudowane możliwości konfiguracyjne Taskera mogą przytłaczać, zwłaszcza początkujących użytkowników. Niedawne odświeżenie interfejsu przyniosło jednak znaczne zwiększenie przejrzystości i pomaga w jego obsłudze.

Główne okno Taskera składa się z trzech kart. Profile (Profiles) łączą ze sobą pojedyncze zadania (Tasks) i wywołują je po spełnieniu określonego warunku. Zadanie jest listą prostych akcji, jak włączenie wybranej aplikacji, zablokowanie ekranu itp. Sceny (Scenes) pozwalają z kolei na tworzenie rozbudowanych interfejsów do obsługi naszych profili.

Obraz

AutoTools – wzbogacanie Taskera w (jeszcze) więcej funkcji

Sporą zaletą Taskera jest możliwość łatwej rozbudowy o kolejne funkcje dzięki zewnętrznym aplikacjom. Jedną z ciekawszych pozycji jest AutoTools, czyli rozszerzenie, które dodaje do Taskera dostęp do wcześniej niedostępnych ustawień dotyczących m.in. lokalizacji i oszczędzania baterii. Dodatkowo, pozwala na korzystanie z funkcji OCR (rozpoznany tekst możemy później wykorzystywać w akcjach Taskera) oraz na dokonywanie obliczeń na datach.

Dodanych funkcji jest oczywiście znacznie więcej. AutoTools został wyceniony na 2,99 dolarów, jednak po zainstalowaniu mamy możliwość skorzystania z 30-dniowego okresu próbnego.

Omijanie wyciszenia telefonu dla ważnych połączeń

Obsługę Taskera najłatwiej wyjaśnić jest na przykładzie. Posłużymy się prostym scenariuszem: załóżmy, że czekamy na ważny telefon od wybranej osoby i chcemy być pewni, że go usłyszymy – niezależnie od tego, czy nasz telefon będzie w danym momencie wyciszony. Stworzymy zatem regułę, która ustawi głośność dzwonka na maksymalną, gdy zadzwoni wskazany numer. Dodamy do tego również uruchomienie latarki, która jest obsługiwana przez dodatek AutoTools.

Pierwszym krokiem jest stworzenie nowego zadania. W tym celu przechodzimy na kartę Tasks i za pomocą ikony z plusem dodajemy nowe zadanie (musimy wprowadzić nazwę i zatwierdzić wybór). Kolejnym krokiem jest dodanie akcji – ponownie wykorzystujemy ikonę z plusem. Musimy wskazać odpowiednią kategorię i wybrać akcję. W naszym przypadku będzie to grupa Audio i akcja Ringer Volume.

Obraz

Przechodzimy do konfiguracji akcji. Za pomocą suwaka poniżej pola Level ustalamy maksymalną głośność.

Wracamy do poprzedniego ekranu. Możemy zauważyć, że w naszym zadaniu pojawiła się utworzona akcja. Wykorzystując przycisk odtwarzania na dole możemy wypróbować działanie akcji.

Obraz

Dodamy teraz drugą akcję – włączenie latarki. Dotykamy ikonę z plusem. Z grupy Plugin wybieramy AutoTools i wskazujemy opcję Flashlight. Przechodzimy do konfiguracji, klikając na ikonę przy polu Configuration. Zostajemy przeniesieni do okna AutoTools. Klikamy na pole State i wskazujemy opcję On. Zatwierdzamy wybór i wracamy do okna Taskera. W części Timeout możemy jeszcze ustawić, po jakim czasie latarka zostanie wyłączona.

Obraz
Obraz

Wracamy do okna edycji naszego zadania. Widzimy obie stworzone akcje. Możemy teraz wrócić do głównego okna aplikacji i stworzyć nowy profil. Na karcie Profiles dodajemy nową pozycję – w naszym przypadku musimy wybrać grupę Event, a następnie pozycję Phone oraz Phone Ringing.

Obraz

Klikamy na ikonę wyszukiwania przy polu Caller i wskazujemy A Single Contact. Otwarta zostaje książka adresowa – wybieramy odpowiedni kontakt i wracamy do edycji profilu. Musimy teraz wybrać utworzone przez nas zadanie, które będzie wykonywane po spełnieniu warunku z profilu.

Nasza reguła jest gotowa i domyślnie włączona. Możemy ją wyłączyć za pomocą przełącznika po prawej stronie nazwy profilu.

Obraz

Uwaga: w przypadku niektórych modeli telefonów i wersji systemu Android samo zwiększenie głośności podczas rozpoczętego połączenia może nie być wystarczające. Warto najpierw przetestować opisany przykład. Jeżeli nasz dzwonek nie będzie odtwarzany, zawsze możemy ustawić dodatkowe zadanie – na przykład odtworzenie alarmu (sekcja Alert i pozycja Beep).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)