Tasker Tasker

Strona główna Android Narzędzia Inne narzędzia
Pobierz program
lub zeskanuj:

Tasker to niezwykle rozbudowany program do zautomatyzowania różnych zadań wykonywanych na systemie Android na podstawie lokacji, czasu, lub innych zmiennych. Dzięki niemu możliwe jest między innymi zaoszczędzenie baterii, samoczynne wyłączenie lub włączenie dźwięku w odpowiednich warunkach lub kontrola telefonu za pomocą tagów NFC.

Aplikacja bazuje na profilach, które można stworzyć lub pobrać samodzielnie ze strony Wiki twórców programu. Na chwilę obecną dostępnych jest ok. 100 wstępnie zdefiniowanych profili od prostego uruchomienia odtwarzacza muzyki, gdy podłączane są słuchawki aż po uruchomienie WiFi w określonych okolicznościach lokalizacyjnych. Tasker podzielony jest na trzy główne zakładki: profile, w której tworzy się schematy wydarzeń, tasks, gdzie definiuje się zadania i scenes, gdzie można konfigurować własne powiadomienia i wybierać aplikacje.

Tasker daje wręcz nieograniczone możliwości konfiguracyjne, jednak nie jest to program łatwy w obsłudze i wymaga trochę doświadczenia przy tworzeniu profili. Sprawy nie ułatwia również brak polskiej wersji językowej. Na szczęście różne fora internetowe, takie jak XDA, są kopalnią wiedzy na temat programu. W dyskusjach nie brak odnośników do bardzo ciekawych profili, które można zaimportować do aplikacji.

Tasker jest dostępny odpłatnie w Sklepie Google Play. Istnieje również możliwość wypróbowania programu poprzez pobranie 7-dniowej wersji testowej ze strony producentów.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

całkiem pokaźne możliwości automatyzacji, popularność (w tym: ilość wtyczek i gotowych profili)
nieco przestarzały interfejs, użycie wtyczek jest często praktycznie konieczne
ocena użytkownika
20.05.2017 15:56

Aplikacja dla bardziej zaawansowanych użytkowników smartfonów z Androidem, którzy chcą choć trochę zautomatyzować czynności wykonywane na swym kieszonkowym komputerze. Możliwości definiowania własnych reguł są całkiem pokaźne - od uruchomienia jakiegoś programu zgodnie z zadanymi regułami, po czytanie tekstu za pomocą wbudowanego w system syntezatora mowy. Aplikację można rozszerzyć za pomocą wielu dostępnych wtyczek, które z powodzeniem uzupełnią jego możliwości. Pluginy są praktycznie konieczne, bo niektórym funkcjom jakby na siłę zabrano większe możliwości. Dla przykładu nie ustawimy budzika podając godzinę za pomocą zmiennych, które są obsługiwane w innych miejscach programu. Możemy jedynie ustawić czas alarmu ręcznie za pomocą suwaków. Interfejs programu, choć nieco odbiega od współczesnych trendów, jest całkiem przejrzysty, a w razie czego, zawsze możemy skorzystać z ekranu pomocy. Przy większych skryptach całość potrafi się jednak zrobić nieco mniej czytelna. Jednym ruchem palca możemy też niezamierzenie przesunąć daną czynność w inne miejsce bez możliwości łatwego cofnięcia. Dlatego warto robić kopie. Można backupować wszystko lub tworzyć duplikaty pojedynczych elementów. Program wart polecenia jednak polecam także sprawdzenie innych podobnych narzędzi. Niektóre z nich pozwalają na wykonanie podobnych co w Taskerze czynności, znacznie mniejszym wysiłkiem pracy.