Technologia w najstarszych bibliotekach Europy

Technologia w najstarszych bibliotekach Europy

16.04.2012 16:19

Dwie najstarsze biblioteki w Europie — Biblioteka Watykańska i Bodleian Library w Oxfordzie — planują udostępnić część zbiorów w postaci cyfrowej. Biblioteki współpracują przy digitalizacji ponad 1,5 miliona stron antycznych tekstów, które dostępne będą w sieci za darmo i bez ograniczeń.

Zeskanowanie antycznych tekstów znajdujących się w dwóch bibliotekach jest możliwe dzięki dotacji otrzymanej od Fundacji Polonsky'ego. Fundacja przeznaczyła na ten cel 2 miliony funtów i przewiduje się, że akcja zajmie 4 lata. Oczywiście ten czas i pieniądze nie są nawet blisko potrzebnych na stworzenie cyfrowych kopii wszystkich zbiorów tych dwóch bibliotek, ale przynajmniej część greckich i hebrajskich manuskryptów oraz inkunabułów będzie można obejrzeć na własne oczy. Osobiste dotarcie do tych pism w Oxfordzie lub Watykanie jest praktycznie niemożliwe, gdyż są już zbyt delikatne i w każdej chwili mogą ulec zniszczeniu, jeśli będą traktowane niewłaściwie.

W kolejce do digitalizacji stoją między innymi: pełna edycja Biblii z 1100 roku, kopia Sifry z IX wieku, bogato zdobione fragmenty Nowego Testamentu, traktaty filozoficzne oraz pisma Homera, Sofoklesa, Platona i Hipokratesa.

Warto jeszcze przypomnieć, że nie jest to pierwsze przedsięwzięcie tego typu. Swoje zbiory pokazuje światu również Biblioteka Uniwersytetu w Cambridge, a dzięki współpracy firmy Google i Muzeum Izraela w Sieci można już oglądać zeskanowane w wysokiej rozdzielczości fragmenty Zwojów znad Morza Martwego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)