Tego jeszcze nie było. Adapter pamięci DDR5-DDR4

Adapter DDR5-DDR4
Adapter DDR5-DDR4
Źródło zdjęć: © YouTube | Bing
Przemysław Juraszek

30.12.2021 19:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Procesory Intel Alder Lake przyniosły nam obsługę zarówno starego standardu pamięci DDR4 jak i nowego DDR5 w zależności od zastosowanej płyty głównej.

Moduły DDR5 są drogie oraz zostały sparowane z najwyższymi modelami płyt głównych z chipsetem Z690. Tymczasem w przypadku modułów DDR4 trudno o iście flagową płytę główną i do dyspozycji pozostaje segment średnio-wysoki.

Jeśli ktoś myślał jak tu zastosować moduły DDR4 na płycie głównej pokroju np. ASRock Taichi Z690 to nie był odosobniony. Podobnie zdaje się myśleć Asus, który stworzył prototyp takiego adaptera. Użytkownik Twittera o nicku @9550pro znalazł film chińskiego youtubera omawiającego ten wynalazek.

Adapter jest zdolny przekształcić gniazdo DDR5 w DDR4, ale sam jest ogromny oraz ścieżki są bardzo długie. Powodem jest to, że na adapterze musiał się znaleźć układ scalony do zarządzania energią i regulator napięcia (VRM).

Można się spodziewać, że opóźnienia będą po prostu tragiczne, ale co ciekawe adapter nie oszukuje płyty głównej. Na nagraniu widać, że płyta główna Asusa ROG Maximus APEX poprawnie wykrywa moduły DDR4 G.Skill Royal.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także