Niska dostępność modułów pamięci DDR5. Powodem nie jest brak kości pamięci

Strona głównaNiska dostępność modułów pamięci DDR5. Powodem nie jest brak kości pamięci
22.12.2021 17:59
Wafel krzemowy
Wafel krzemowy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Micron

Procesory Intel z rodziny Alder Lake wprowadziły na rynek obsługę standardu pamięci DDR5, ale ceny nowych modułów pozostają znaczne. Z kolei ich dostępność jest po prostu słaba.

Problemem nie jest kwestia braku kości pamięci, ale komponentów potrzebnych do produkcji zintegrowanych układów scalonych do zarządzania energią PMIC i modułów regulacji napięcia (VRM). Wcześniej obydwa znajdowały się na płycie głównej, ale w przypadku standardu DDR5 te znajdują się na każdym module.

Z jednej strony to rozwiązanie ma zwiększać możliwości podkręcania i zmniejsza skomplikowanie płyt głównych. Niestety drugą stroną medalu jest większa złożoność modułów pamięci oraz sam fakt, że teraz to producenci pamięci muszą dodatkowo dbać o zaopatrzenie w komponenty potrzebne do budowy układów PMIC i VRM. W dobie niedoborów to zadanie nie należy do łatwych.

Dyrektor generalny firmy Micron Sanjay Mehrotra podczas spotkania z inwestorami i analitykami finansowymi (transkrypt spotkania z 20 grudnia znajdziemy na platformie SeekingAlpha) wspomniał, "że popyt na moduły DDR5 przekracza podaż innych komponentów niż kości pamięci. Firma spodziewa się złagodzenia niedoborów w 2022 roku, umożliwiając zwiększenie podaży modułów w drugiej połowie przyszłego roku".

Aktualnie układy PMIC produkują tylko firmy: Renesas, IDT, Montage Technologies i Texas Instruments, więc wybór nie jest duży. Napięta sytuacja na rynku komponentów znacznie spowalnia popularyzację nowego standardu poprzez wysokie ceny oraz ograniczoną dostępność.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)