Flagowe płyty główne Asusa losowo płoną. Prawdziwa rosyjska ruletka

Flagowe płyty główne Asusa losowo płoną. Prawdziwa rosyjska ruletka

Uszkodzony ASUS Maximus Z690 Hero
Uszkodzony ASUS Maximus Z690 Hero
Źródło zdjęć: © Reddit | HizFather
Przemysław Juraszek
29.12.2021 11:29

Aktualnie na rynku dostępne są tylko odblokowane procesory Intela z rodziny Alder Lake. Są to jednostki dedykowane dla entuzjastów sprzętowych, którzy poszukują dobrych płyt głównych z chipsetem Z690.

Asus jest uważany od lat za jeden z lepszych wyborów, a tym bardziej flagowa seria ROG MAXIMUS. Tymczasem zarówno na Reddicie jak i na oficjalnym forum ROG pojawiają się liczne przypadki uszkodzonych płyt głównych ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO DDR5, które warto zaznaczyć kosztują blisko 3 tys. zł...

Problem wygląda na losowy, ponieważ tylko niektórzy użytkownicy go mają, ale z drugiej strony wszystkie dotknięte egzemplarze mają spalone te same dwa MOSFETy umieszczone pomiędzy wyświetlaczem a gniazdami pamięci RAM. Te są odpowiedzialne za dostarczanie napięcia 5 V do poszczególnych sekcji na płycie głównej w tym do modułów DDR5.

Ponadto na wszystkich płytach głównych na wyświetlaczu pojawia się kod 53, który w przypadku płyt głównych Asusa oznacza, że inicjalizacja pamięci nie powiodła się.

Trywialny powód

Początkowo zakładano, że Asus dostał złą partię MOSFET-ów lub po prostu zdecydował się na zastosowanie tańszych komponentów, ale Buildzoid stojący za kanałem YouTube Actually Hardcore Overclocking twierdzi, że winowajcą jest trywialny błąd polegający na odwróconym kondensatorze...

Ten powoduje, że połączone z nim MOSFETY bardzo się nagrzewają, a następnie dosłownie się topią. Coś takiego nie powinno przejść kontroli jakości nawet w przypadku produktu niskiej klasy, a tutaj mamy do czynienia produktem klasy Premium.

Z drugiej strony pod filmem pojawił się też komentarz od Hardware Unboxed, który twierdzi, że ma uszkodzoną płytę, w której rzeczony kondensator jest przylutowany poprawnie. Sprawa może więc być bardziej skomplikowana.

Aktualizacja

Asus przyznał się w swoim oświadczeniu, że problemem w istocie był odwrócony kondensator oraz firma przygotowuje program naprawczy dla poszkodowanych użytkowników. Wygląda też, że problem dotyczy tylko partii wysłanej do USA wyprodukowanej 2021 roku. Wadliwe płyty główne charakteryzują się numerem części 90MB18E0-MVAAY0 i numerem seryjnym rozpoczynającym się od MA, MB lub MC.

Wadliwa seria płyt głównych
Wadliwa seria płyt głównych© Materiały prasowe | Asus

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)