Telefony z Ubuntu w październiku, co z resztą?

Telefony z Ubuntu w październiku, co z resztą?

07.02.2013 12:10, aktualizacja: 07.02.2013 16:16

Osoby czekające na smartfony z systemem firmy Canonical mogą się szykować na jesienne świętowanie. WSJ informuje, że Mark Shuttleworth zapowiedział premierę urządzeń z mobilnym Ubuntu na początek października tego roku. Wcześniej, bo jeszcze w tym miesiącu, dostęp do systemu będą mieli deweloperzy aplikacji. Ta wersja zostanie zoptymalizowana do pracy na Galaxy Nexusie Samsunga, który i tak jest w posiadaniu niejednego dewelopera aplikacji mobilnych. Smartfony z Ubuntu Phone mają być dostępne na wielu rynkach Świata, ale nie wiemy jeszcze na których.

Obraz

Ubuntu Phone może kojarzyć się z platformą dla miłośników systemu Canonicala lub Linuksa w ogólności, ale autor artykułu na WSJ zwraca ponadto uwagę na możliwości zastosowania tych urządzeń w środowiskach biznesowych. Smartfony i tablety z odpowiednimi wersjami Ubuntu będzie można umieścić w większej stacji dokującej, będzie można do nich podłączać peryferia, strumieniowo przesyłać na nie aplikacje dla Windows, a przede wszystkim będzie można zarządzać nimi za pomocą narzędzi znanych już z serwerów z Ubuntu. Być może będzie to lekarstwo na problemy, jakie potrafi powodować przynoszenie przez pracowników własnych smartfonów do pracy (BYOD) albo dawanie im wyboru między Widnows Phone, Androidem i iOS. Nad podobnymi rozwiązaniami i własnymi urządzeniami pracują też Citrix i General Dynamics, ale te rozwiązania jeszcze nie zyskały popularności. Ekosystem pod znakiem Ubuntu może zainteresować środowiska, w których pracują programiści… problem leży jedynie w liczbie dostępnych aplikacji, bo to kluczowe kryterium przy wyborze smartfonu. Na zapewnienie bogatego wyboru pozostało 8 miesięcy.

W tym roku możemy spodziewać się jeszcze dwóch ciekawych debiutów na rynku smartfonów. W pierwszym kwartale tego roku ma się pojawić SDK dla deweloperów aplikacji dla Sailfisha, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym miesiącu do deweloperów trafią pierwsze modele z Firefox OS (specyfikacje można znaleźć na blogu Mozilli). Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie o bardzo trafnej nazwie: geeksphone.com.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)