Telewizja Polska nadaje w 4K

Telewizja Polska nadaje w 4K

LG UB9500
LG UB9500
08.10.2014 15:03

W Łodzi właśnie dobiega końca 41. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE, podczas której na stoisku Telewizji Polskiej można zobaczyć Program Pierwszy nadawany w rozdzielczości 4K i z dźwiękiem przestrzennym, którego nie powstydziłby się kinowy hit wydany na Blu-rayu. Przyszłość telewizji zapowiada się imponująco.

Transmisja testowa, którą można było oglądać w Łodzi, została zrealizowana z wykorzystaniem telewizji hybrydowej HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV). Standard ten łączy emisję sygnału telewizyjnego z dostarczaniem treści przez łącze internetowe. Jego podstawową zaletą jest możliwość połączenia interaktywnych treści dodatkowych z programem nadawanym na żywo. W trakcje oglądania telewizji można korzystać z aplikacji telewizyjnej i zdobywać dodatkowe informacje, podobnie jak z dobrze znanej telegazety, ale bez ograniczeń do 8 kolorów.

O tym standardzie mówi się, że jest „multimedialnym teletextem kolejnej generacji”. Jednym z jego zadań jest odciągnięcie widzów od smartfonów, by znów zdobywali informacje uzupełniające (od ostrzegania kryzysowego przez program telewizyjny po inne filmy na życzenie) z pilotem w dłoni. Dzięki informacji zwrotnej, jaka dociera do nadawcy, można także szczegółowo badać oglądalność programów.

Obraz

Na stanowisku TVP znalazły się wybrane modele telewizorów LG ULTRA HD 4K z tegorocznej linii, z wbudowanym kodekiem HEVC i przygotowanych do odbierania materiału 4K. Na nich można było przetestować aplikację zbudowaną przez Telewizję Polską i firmę Dolby. Obsługa aplikacji przywodzi na myśl starą dobrą telegazetę – niebieski przycisk przenosi nas do menu głównego, czerwony zamyka aplikację, żółty przechodzi w tryb pełnoekranowy odtwarzania wybranego materiału, a nawigacja odbywa się za pomocą strzałek na pilocie. Testy obejmowały nadawanie materiałów HD z dźwiękiem przestrzennym oraz Ultra HD skompresowanych kodekiem HEVC (High Efficiency Video Coding/h.265) i z dźwiękiem przestrzennym Dolby Digital. Testowana była także transmisja wideo HD i 4K w standardzie MPEG-DASH (Dynamic Adaptive Streaming over http).

Był to pierwszy test telewizji HbbTV w Europie, ale bynajmniej nie jest to pierwsza transmisja w rozdzielczości 4K przeprowadzona przez Telewizję Polską. Podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii udało się odebrać transmisję meczu w 4K z satelity Eutelsat 10°E. TVP chwali się także wykorzystywaniem materiałów 4K w Ośrodku Dokumentacji i Zbiorów Programowych przy rekonstrukcji taśm światłoczułych z archiwum.

Telewizja HD została zaprezentowana w roku 1990, ale jej adopcja na masową skalę zaczęła się kilkanaście lat później. Z 4K będzie podobnie – różne stacje (Discovery) testują swoje możliwości i badają grunt, ale bez obietnic. Rozwój telewizji w rozdzielczości 4K jeszcze przed nami. Pod koniec ubiegłego roku przewidywano, że do 2020 roku na świecie 200 kanałów telewizyjnych będzie nadawać w 4K, a do końca 2025 liczba ta przekroczy tysiąc.

Oczywiście w ramach naziemnych multipleksów telewizja w rozdzielczości 4K z dźwiękiem przestrzennym nadawana nie będzie, gdyż zwyczajnie nie ma na to miejsca. Ten standard transmisji może znaleźć zastosowanie, jeśli telewizja nadawana będzie przez szybkie łącza internetowe. To jednak wciąż bardzo odległa przyszłość i póki co Polacy wciąż nie bardzo mają po co kupować telewizory 4K. No chyba że Netflix rzeczywiście wejdzie do Polski w przyszłym roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)