Telewizory Samsunga potrzebują antywirusa? W nowych modelach instalowany jest McAfee

Samsung instaluje w telewizorach oprogramowanie McAfee
Samsung instaluje w telewizorach oprogramowanie McAfee
Oskar Ziomek

01.03.2019 12:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy nowych telewizorów Samsunga biją na alarm. Ku ich zaskoczeniu, w tegorocznych smartTV z autorskim systemem Tizen, można znaleźć oprogramowanie antywirusowe McAfee. Producent tłumaczy takie działanie potrzebą chronienia klientów przed szkodliwym oprogramowaniem, a sami użytkownicy zastanawiają się, czy rzeczywiście jest to niezbędne, a akcja nie jest jedynie marketingiem.

O szczegółach można przeczytać na łamach serwisu Techspot. Jak zwracają uwagę dziennikarze, stosowanie oprogramowania zabezpieczającego w zamkniętym autorskim systemie, w którym można uruchomić tylko niewielką liczbę aplikacji z konkretnego źródła, jest zaskakujące. Padają podejrzenia, że działający antywirus przekłada się na więcej strat niż korzyści: bez wątpienia potrzebuje jakiejś mocy obliczeniowej, a co za tym idzie, spowalnia nieco urządzenie i w pewnym stopniu powoduje większe zużycie energii.

O komentarz w tej sprawie zwrócono się do Samsunga i jak wynika z otrzymanego oświadczenia, akcja nie jest marketingiem. Producent tłumaczy, że jako pierwszy zdecydował się na taki ruch i instaluje oprogramowanie zabezpieczające w telewizorach z 2019 roku z własnej woli, mając na uwadze bezpieczeństwo klientów. McAfee jest wykorzystywany do skanowania aplikacji instalowanych w urządzeniu. Celem jest identyfikacja i usuwanie malware.

McAfee nie jest pierwszym antywirusem dostępnym dla smartTV

Chociaż Samsung sugeruje, że jest pierwszym producentem udostępniającym oprogramowanie antywirusowe w swoich telewizorach, warto wiedzieć, że w przypadku systemu Android TV (którego użytkownikiem można się stać także za sprawą tak zwanej dostawki) sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj zagrożenie jest nieco większe, ponieważ w systemie można instalować aplikacje tworzone przez producentów niezwiązanych z Google.

W efekcie do Sklepu teoretycznie mogą się dostać szkodliwe aplikacje, które w jakiś sposób ominą wbudowane zabezpieczenia. Fakt ten został już wykorzystany przez kilku producentów oprogramowania zabezpieczającego. Przykładem jest firma ESET, która swój antywirus dla telewizorów z Android TV zaprezentowała w ubiegłym roku.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)