Ten smartwatch pozwoli namierzyć twoje dziecko. Każdemu, kto zechce

Ten smartwatch pozwoli namierzyć twoje dziecko. Każdemu, kto zechce

Ten smartwatch pozwoli namierzyć twoje dziecko. Każdemu, kto zechce
Piotr Urbaniak
26.11.2019 06:55, aktualizacja: 26.11.2019 09:55

Kupowanie dziecku smartwatcha z GPS-em, który w razie czego pozwoli ustalić jego miejsce pobytu, staje się coraz powszechniejszą praktyką. Niestety, jak wykazuje badanie przeprowadzone przez AV-TEST, czasem tego rodzaju gadżet może obrócić się przeciwko nabywcy.

Sprawa dotyczy modelu SMA-Watch-M2, wyprodukowanego przez chińską firmę Shenzhen Smart Care Technology Ltd. Sprzęt ten jest w Polsce niezwykle popularny, gdyż można go kupić poniżej 100 zł, w dodatku pod wieloma nazwami. Wiadomo, importerów są dziesiątki, każdy z nich nakleja własne logo i ciężko stworzyć listę końcowych produktów.

Felerny smartwatch ma modem sieci komórkowej i jest skonstruowany tak, aby przesyłać na zdefiniowany w załączonej aplikacji telefon rodzica dane takie jak lokalizacja, wiadomości głosowe czy zdjęcia. Rzecz w tym, że komunikacja nie jest w jakikolwiek sposób zabezpieczona.

Zrzut z folderu reklamowego, fot. Materiały prasowe
Zrzut z folderu reklamowego, fot. Materiały prasowe

Zdaniem testerów, aplikacja generuje co prawda token uwierzytelniający WebAPI, ale go w żaden sposób nie sprawdza. Można podać dowolny identyfikator i bez najmniejszych problemów śledzić cudze dziecko, a nawet nawiązać z nim połączenie głosowe. Albo wykorzystując wadliwy smartwatch, przechwycić dane przesyłane pociesze przez wybranego rodzica.

Używają go tysiące Polaków

Szczególnie niepokojąca jest opublikowana mapka natężenia sygnałów. W całej Europie znajduje się ponad 5 tys. narażonych smartwatchy i dwukrotnie tyle kont rodzica, z czego większość na terenach Polski i Beneluksu. Przy czym badacze ostrzegają, że liczba użytkowników stale rośnie.

Wadliwy model jest niezwykle popularny w Polsce, fot. AV-TEST
Wadliwy model jest niezwykle popularny w Polsce, fot. AV-TEST

Jako że nic nie zwiastuje tego, aby chiński producent miał zabrać się za łatanie oprogramowania, najlepiej po prostu zegarka SMA-Watch-M2 i pokrewnych nie używać.

Pytanie: Jak ocenić, który zegarek to akurat SMA-Watch-M2? Pewnych wskazówek daje widoczne powyżej zdjęcie ze strony producenta, aczkolwiek popularną praktyką chińskich dostawców jest umieszczanie tej samej elektroniki w wielu różnych obudowach, co służy urozmaiceniu oferty. Najbezpieczniej więc dopłacić do rozwiązania GPS marki renomowanej, takiej jak chociażby Casio czy Garmin. Tam przynajmniej wiadomo, kto odpowiada za wsparcie i aktualizacje.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)