Tęsknisz za Amigą? Musisz w to zagrać!

Tęsknisz za Amigą? Musisz w to zagrać!04.04.2015 20:05
Tęsknisz za Amigą? Musisz w to zagrać!
Paweł Piskurewicz

Przy okazji rocznic i wznowień klasycznych gier na konsole oraz PC pojawiają się także wersje mobilne hitów sprzed lat. Dzięki temu weterani mogą powrócić do czasów młodości, a młodsi sprawdzić co elektryzowało graczy w czasach Amigi, Atari czy systemu MS-DOS. Dziś polecamy Wam siedem gier dla Androida, które czerpią z historycznych tytułów albo są ich wiernymi kopiami.

R-Type

Pierwszy R-Type miał premierę w roku 1987. Mobilne wydanie jest bardzo wierną kopią oryginału. Autorzy nie dopasowywali gry do dzisiejszych standardów, nie ma więc widowiskowej oprawy i mikropłatności. Grafika została dostosowana do współczesnych rozdzielczości ekranów, ale jest wierna pierwowzorowi. W ustawieniach możemy wyłączyć dodatkowe efekty, dzięki czemu jeszcze bardziej upodobnimy ją do tytuły z roku 1987. Mniej doświadczeni gracze mogą skorzystać z „nieskończonych żyć”, ale lepiej się do tego nie przyznawać głośno ;-). Sterowanie na ekranie dotykowym sprawdza się bardzo dobrze, nie zabrakło także wsparcia dla padów.

Dlaczego warto sprawdzić R-Type? Bo to wciąż dobra i miodna zręcznościówka, która pomimo upływu lat niezmiennie potrafi bawić.

350133519085037505

Pobierz na Androida.

Another World

Another World doczekał się wznowienia z okazji swoich 20 urodzin. Ponieważ od początku główną zaletą gry był jej klimat, nawet pomimo upływu lat wciąż pozostaje ciekawą propozycją. W odświeżonym wydaniu otrzymaliśmy znacznie lepszą oprawę graficzną, ale z możliwością przełączenia na klasyczną. Gra ma także kilka poziomów trudności. Pomimo specyfiki rozgrywki sterowanie dotykowe pozwala na w miarę wygodne granie, ale dla pełni komfortu lepiej wyposażyć się w zewnętrzny kontroler.

Niestety tak jak i oryginał Another World jest grą bardzo krótką. Warto mieć ją w swojej kolekcji, jednak przed zakupem poczekać na promocję.

350133519085299649

Pobierz na Androida.

Boulder Dash

Boulder Dash-30th Anniversary to rocznicowe wydanie kultowej gry zręcznościowo-logicznej. Choć zabawa dalej toczy się w dwóch wymiarach, nasi bohaterowi jak i elementy poziomów wkroczyły w pełne 3D. Dzięki temu zyskały na świeżości, a rozgrywka nie została zachwiana, co jest częstym problemem przy pełnym przejściu w trzeci wymiar. Na graczy czeka ponad 200 poziomów, a kolejne są ciągle dodawane. Nie do wszystkich mamy darmowy dostęp, część wymaga dodatkowej opłaty (niestety także te oryginalne sprzed 30 lat), ale są one w zdecydowanej mniejszości. Gra posiada kilka trybów sterowania, wspiera także pady. Dostępna jest w wersji darmowej oraz płatnej. W obu napotkamy mikropłatności, jednak można grać i dobrze się bawić bez wydawania pieniędzy.

350133519085496257

Pobierz na Androida.

Sky Force

Sky Force to najmłodszy klasyk w tym zestawieniu. Oryginał by dostępna w czasach świetności Windows Mobile oraz systemu Symbian. Edycja 2014 czerpiąc z tych samych idei dodaje nowe rozwiązania i dopasowuje rozgrywkę do obecnych standardów. Gra oferuje dwa modele sterowania. W pierwszym (domyślnym) samolot znajduje się tuż pod palcem gracza, w drugim jest lekko przesunięty od miejsca w którym dotykamy ekran, dzięki czemu jego bezpośrednie sąsiedztwo nie jest zasłonięte. Ciekawym rozwiązaniem jest zwolnienie czasu, które uaktywnia się gdy zabierzemy palec z ekranu. Ma nas to ustrzec od przypadkowej śmierci w momencie gdy ktoś zakłóci nam zabawę oraz pozwoli uruchomić dodatkową broń. Niestety zabrakło wsparcia dla zewnętrznych kontrolerów.

Sky Force nie obronił się przed mikropłatnościami i bez sięgnięcia do portfela przejście wyższych poziomów jest prawdziwym wyzwaniem – nie jest to jednak niemożliwe. Po zalogowaniu na Facebooka lub platformy Google'a można porównywać wyniki ze znajomymi, konkurować z nimi w turniejach oraz zobaczyć, gdzie stracili samoloty.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz na Androida.

Superfrog

Dla wielu kultowa platformówka z czasów Amigi. Wraz z nowych wydaniem HD autorzy postanowili odświeżyć każdy element gry. Nowa oprawa graficzna nie każdemu przypadnie do gustu, a przebudowane plansze potrafią irytować bardziej niż oryginalne, co niekoniecznie jest wadą ;-). Poza tradycyjnym trybem, znanym z oryginału, otrzymujemy także Frog Trials, czyli typowy dla urządzeń mobilnych endless runner (gra polegająca na biegu bez końca), w którym ogranicza nas jedynie czas.

Superfrog HD jest niestety produkcją nierówną. Autorzy postanowili zmienić w grze bardzo dużo elementów, zarazem przykładając za mało uwagi do dopracowania nowości. Wśród zalet gry na pewno należy wymienić wsparcie dla zewnętrznych kontrolerów, które znacząco ułatwiają zabawę.

350133519086020545

Pobierz na Androida.

Spy vs. Spy

Oryginalne Spy vs. Spy zostało wydane w roku 1984 na takie komputery jak Atari i Commodore 64. Gra bazowała na popularnym w tamtych czasach komiksie o rywalizacji dwóch szpiegów. To właśnie ich poczynaniami kierujemy w grze. Pomimo upływu lat, gra wciąż ma unikatową mechanikę. Podczas zabawy cały czas mamy podgląd na poczynania naszego rywala (komputer bądź żywy przeciwnik). Nie tylko musimy rejestrować gdzie i jakiego typu pułapki na nas zastawia, ale też wykonywać główne zadanie i przygotowywać pułapki z myślą o nim.

W odświeżonej wersji znajdziemy możliwość przełączenia grafiki na klasyczną z roku 1984. Trudno oprzeć się wrażeniu, że interfejs z tamtych czasów jest w zasadzie wygodniejszy na ekranach dotykowych niż współczesny. Grę warto polecić głównie fanom pierwowzoru, choć dzięki nietypowej rozgrywce także młodsi gracze mogą odnaleźć w niej coś ciekawego.

350133519086282689

Pobierz na Androida.

OpenTyrian

OpenTyrian to wierny port gry Tyrian z systemu MS-DOS. Gra należy do gatunku kosmicznych strzelanek, w których kierując naszym statkiem eliminujemy kolejne fale przeciwników.Port gry jest na tyle dokładny, że w menu głównym będzie nam towarzyszył kursor myszy – nie należy się tym jednak przejmować. Dodatkowo OpenTyrian wspiera różnej maści kontrolery, które możemy podłączyć do naszego telefonu bądź też tabletu, a następnie konfigurować z poziomu menu. Jednak nawet bez nich tytuł ten jest grywalny. Sterowanie dotykowe sprawdza się bardzo dobrze, choć wysoki poziom trudności gry wymaga od nas sporej wprawy. Oczywiście nie jest to wada – osoby pamiętające pierwowzór z pewnością pamiętają też godziny spędzone na zapamiętywaniu, jak zachowują się kolejne fale przeciwników.

W OpenTyrian znajdziemy 4 rozdziały, składające się na wiele pomniejszych misji. Nie zabrakło rozbudowanego systemu ulepszeń, a także, co nie jest standardem w tego typu grach, rozbudowanej fabuły. Starych fanów nie trzeba zachęcać, nowi powinni spróbować chociażby z ciekawości. Tym bardziej, że OpenTyrian jest dostępny za darmo, nie zawiera reklam ani mikropłatności.

350133519086544833

Pobierz na Androida.

Popularność urządzeń mobilnych sprawiła, że wielu wydawców dostrzegła w nich okazję na dodatkowy zarobek. Wiemy, że gracze nie szaleją za tytułami na smartfony i mają w tym sporo racji. Jednak nie wszystkie gry mobilne polegają na naciąganiu gracza na mikropłatności i powtarzaniu schematów bez polotu, za to z kiepskim sterowaniem. W morzu różnej jakości tytułów można znaleźć takie, których nie powstydziłby się przenośne konsole.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym tytułom będziecie się dobrze bawić i że niektórym graczom ze starszego pokolenia łezka się zakręci w oku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)