Test DeckLink Mini Recorder, karty do przechwytywania z HDMI i SDI dla wymagających

Test DeckLink Mini Recorder, karty do przechwytywania z HDMI i SDI dla wymagających

Test DeckLink Mini Recorder, karty do przechwytywania z HDMI i SDI dla wymagających
19.02.2015 16:16, aktualizacja: 19.02.2015 16:54

Ostatnimi czasy namiętnie poszukujemy kart do przechwytywania obrazu z urządzeń, które przesyłają go po HDMI. Testowaliśmy już chińskiego „noname”, który okazał się być w zależności od sterowników Tridentem lub TimeLeakiem, sprawdzamy cały czas kartę od AverMedii, a niedawno w nasze ręce wpadła markowa karta firmy Blackmagic Design – DeckLink Mini Recorder.

Karta nie należy do tanich, jej sklepowa cena zaczyna się od 650 zł. To prawie dwa razy tyle, co średnia cena karty do przechwytywania innych producentów i niemal trzy razy więcej, jeśli zdecydujecie się na zakup „noname” w Chinach. Co zatem sprawia, że kartą warto się zainteresować?

[img=dec_top]Takich małych plusików karta posiada cały szereg, ale jest też jeden duży, coś co sprawia, że karta wyróżnia się na tle innych dostępnych na rynku. Oferuje bowiem oprócz wejścia HDMI dodatkowo wejście SDI, pozwalające na przechwytywanie obrazu np. z kamer, które posiadają takie złącze. Już to sugeruje, że mamy do czynienia ze sprzętem dla nieco bardziej wymagających użytkowników niż typowy gracz, chcący po prostu nagrać gameplay ze swojej konsoli.

[img=declink_obs]A skoro już przy nagrywaniu gier jesteśmy, to warto wspomnieć, że karta nie przechwytuje obrazu z urządzeń zabezpieczonych przez HDCP. Trudno zaliczyć to jednak DeckLinkowi na minus, bo chyba tylko karty pochodzące z „kraju gdzie prawa autorskie nie są aż tak ważne” nie baczą na to zabezpieczenie, zastosowane chociażby w PlayStation 3.

[img=declink_vmix]Kolejnym argumentem przemawiającym za kartą są jej małe rozmiary. Nie zawsze będzie to istotne, ale mając wybór między kartą mniejszą i większą, chyba każdy wybierze tą pierwszą, zwłaszcza jeśli karta będzie umieszczona w sprzęcie, w którym cyrkulacja powietrza jest rzeczą istotną. Poniżej widzicie porównanie rozmiarów DeckLinka oraz karty AverMedia DarkCrystal HD Pro.

[img=dec_aver]Urządzenie testowaliśmy w PC z systemem Windows 7 oraz Windows 8, w obu przypadkach nie było żadnych problemów. Dodajmy, że DeckLink Mini Recorder działa również z komputerami z systemem Linux oraz OS X.

[img=dec_inpc]Wszystkie testowane aplikacje bez problemu wykryły sprzęt od Blackmagic Design. Dla wielu graczy istotne jest, aby karta dobrze działała z Open Broadcaster Software i tak też jest. Nie mieliśmy również żadnych problemów z wykorzystaniem karty w oprogramowaniu vMix czy Adobe Premiere.

DeckLink Mini Recorder przechwytuje 10-bitowe nieskompresowane wideo w formacie HD oraz SD. Karta charakteryzuje się 8-kanałowym audio zarówno na HDMI jak i na SDI (przy SD oraz HD) oraz częstotliwością próbkowania w standardzie telewizyjnym (48 kHz/24 bit).

[img=dec_spec]Karta dostarczana jest w skromnym opakowaniu, razem z płytą CD ze sterownikami i oprogramowaniem, nic specjalnego tutaj nie znajdziemy, a sterowniki i tak warto pobrać z Internetu, biorąc pod uwagę, że od wypuszczenia karty na rynek minęło już trochę czasu.

[img=dec_box]Jedyne do czego można się przyczepić to fakt, że karta nie jest typu Pass-Through, ale to chyba oczywiste, że nie była ona projektowana do takich celów aby Pass-Through był jej potrzebny. Warto też zaznaczyć, że problem ten rozwiązać można zwykłym spliterem HDMI (w cenie ok. 40 zł).

[img=dec_back]Drobnym minusem, a może raczej specyfiką tej karty (dotyczy to również innych kart od Blackmagic Design) jest też to, że w programach trzeba ręcznie podawać źródło sygnału, czy będzie to HDMI czy SDI. Nie stanowi to problemu, ale brak tej wiedzy skutecznie może utrudnić pracę.

Karta DeckLink Mini Recorder jest warta polecenia. Podczas intensywnych testów nie stwarzała żadnych problemów, z łatwością uczyniliśmy z niej główną kartę do przechwytywania podczas naszych transmisji na żywo. Karta stanowi świetne uzupełnienie skromnego studia wideo o kartę przechwytującą nie tylko z HDMI ale również z SDI.

[img=dec_front]Jeśli zatem przechwytujecie głównie z urządzeń HDMI i do waszego wyposażenia doszła kamera z SDI, nie szukajcie dalej, DeckLink Mini Recorder jest właśnie dla Was.

Plusy
  • HDMI i SDI na jednej karcie
  • Małe rozmiary
  • Stabilna, bezawaryjna
  • Pasuje do obudów "Low-Profile"
  • Windows, Linux, MAC OS X
Minusy
  • Minusy są tak drobne, że nie warto ich wymieniać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)