The Internet Archive prezentuje: klasyczny Macintosh w przeglądarce

The Internet Archive prezentuje: klasyczny Macintosh w przeglądarce

The Internet Archive prezentuje: klasyczny Macintosh w przeglądarce
18.04.2017 12:23

Pomimo starań Jakuba Tatarkiewicza, klasyczne Macintoshe nigdynie zdobyły w naszym kraju większej popularności. Można śmiałozałożyć, że wielu naszych Czytelników nigdy ich na oczy niewidziało, nie mówiąc już o używaniu, uruchamianiu klasycznegomakowego oprogramowania. Dzięki staraniom The Internet Archive macieteraz taką możliwość. Wystarczy dowolna nowoczesna przeglądarka.

Biblioteka klasycznego oprogramowania w The Internet Archivesystematycznie się powiększa. Teraz do dostępnych tam jużkolekcji oprogramowania na MS-DOS, Apple II, Windows 3.x, Amigę imaszyny arcade dodano skromną kolekcję klasycznych gier i narzędzina Mac OSSystem (w wersjach 6 i 7.1), w większości z czasów barwnych(choć czarno-białych) lat osiemdziesiątych.

Podobnie jak w wypadku poprzednich kolekcji, i tu postawiono nasoftware’ową emulację. Dostępne obrazy oprogramowania możecienie tylko pobrać na dysk, ale też uruchomić bezpośrednio wprzeglądarce, gdzie uruchomione zostaną na prekonfigurowanymemulatorze PCE.js. Jeśli wydaje się Wam, że działa on powoli…no cóż, tak kiedyś działały komputery, niezbyt szybko.Dzisiejsze smartzegarki są o wiele wydajniejsze od pierwszych Maków.

Microsoft Excel w klasycznym Mac OS-ie – Apple było zawsze ważną platformą dla Microsoftu
Microsoft Excel w klasycznym Mac OS-ie – Apple było zawsze ważną platformą dla Microsoftu

Zestaw dostępnego oprogramowania pozwala poczuć, jak to byłokiedyś. Oprócz systemów operacyjnych znajdziemy narzędzia takiejak MacWrite czy MacPaint, klasyczny Microsoft Flight Simulator, anawet przeniesione na Maka Lemmingi firmy Psygnosis. Niestety nie matu ulubionej gry autora newsa z klasycznego Mac OS-a, tj. Balance ofPower, ale biorąc pod uwagę to, że The Internet Archive wciążregularnie rozwija swoje katalogi oprogramowania na muzealne systemy,może kiedyś trafi.

Gdy pobawicie się emulacją starego sprzętu Apple, możeciejeszcze obejrzeć stare magazyny komputerowe poświęconeMacintoshowi – 149 numerów MacWorlda,od pierwszego numeru z kwietnia 1984 roku. A jeśli się to wszystkospodoba – to zapraszamy do skorzystania z Basilisk II, emulatoraklasycznego Macintosha, który co by tu nie mówić, potrafi znaczniewięcej od przeglądarkowego PCE.js.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)