TikTok Global kontrolowany przez Chińczyków? ByteDance zaprzecza Trumpowi

TikTok Global kontrolowany przez Chińczyków? ByteDance zaprzecza Trumpowi

Prezydent USA Donald Trump.
Prezydent USA Donald Trump.
21.09.2020 10:14, aktualizacja: 21.09.2020 10:33

Firma ByteDance Ltd. poinformowała, że kontrola wydzielonego przedsiębiorstwa TikTok Global pozostanie w jej rękach, co wydaje się być sprzeczne z oświadczeniami Donalda Trumpa. Prezydent USA mówił bowiem, że nowy podmiot będzie kierowany przez Amerykanów, a ByteDance zapłaci 5 mld dolarów podatku na amerykańską edukację.

ByteDance stara się zahamować spekulacje, że po zawarciu umowy z Oracle Corp. i Walmart Inc. w celu stworzenia TikTok Global, firma zrezygnuje z kontroli nad cennymi chińskimi technologiami i aktywami.

W swoim oświadczeniu firma stwierdza, że zachowa pełną kontrolę nad swoimi algorytmami mediów społecznościowych i pozwoli Oracle jedyni na ograniczony dostęp do kodu źródłowego dla celów bezpieczeństwa.

5 mld na edukację? Chyba nie

Według oświadczenia ByteDance dyrektor generalny Walmartu Doug McMillon zasiądzie w zarządzie TikToka Global. Ale założyciel ByteDance Zhang Yiming i obecni dyrektorzy chińskiej firmy m.in. Neil Shen z Sequoia China i William Ford z General Atlantic będą pełnić takie same role w wydzielonej spółce.

W oświadczeniu ByteDance nie ma wzmianki o tym, że Oracle uzyska miejsce w zarządzie, mimo że firma Larry'ego Ellisona zostanie właścicielem 12,5 proc. nowej spółki. Walmart i Oracle stwierdziły jednak, że amerykańscy obywatele zajmą cztery z pięciu miejsc w zarządzie.

ByteDance zakwestionował także twierdzenia Trumpa, że rząd USA otrzyma 5 mld dolarów na edukację w ramach tej umowy. Firma stwierdziła, że liczba ta jest tylko szacunkową kwotą podatków, które TikTok Global zapłaciłby w ciągu kilku lat, gdyby biznes okazał się sukcesem.

Czytaj też: Fałszywa aplikacja "TikTok Pro". Tym razem jest się czego obawiać

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)