TikTok i obawy o bezpieczeństwo danych nieletnich – w Wielkiej Brytanii trwa śledztwo

TikTok i obawy o bezpieczeństwo danych nieletnich – w Wielkiej Brytanii trwa śledztwo

TikTok to serwis popularny głównie wśród nieletnich
TikTok to serwis popularny głównie wśród nieletnich
Oskar Ziomek
03.07.2019 14:42, aktualizacja: 03.07.2019 15:53

Serwis społecznościowy TikTok, w którym młodzież udostępnia krótkie filmy najczęściej związane z muzyką, znów trafia na tapet. W Wielkiej Brytanii zaczęto się bowiem zastanawiać, czy twórcy aplikacji z należytą starannością dbają o dane niepełnoletnich osób, które zakładają konta niezbędne do korzystania z TikToka.

Jak podaje The Guardian, w Wielkiej Brytanii trwa śledztwo, w czasie którego TikTok zostanie prześwietlony pod kątem zarządzania danymi swoich użytkowników. Wcześniej pojawiły się podejrzenia, że zasady gromadzenia i przetwarzania danych przez TikToka nie są dostatecznie jasno przedstawiane osobom zakładającym konta.

Liczba pobrań aplikacji TikTok w 2018 roku, źródło: statista.com.
Liczba pobrań aplikacji TikTok w 2018 roku, źródło: statista.com.

- Szukamy transparentnych narzędzi dostępnych dla dzieci – powiedziała serwisowi The Guardian Elizabeth Denham, brytyjska komisarz do spraw informacji. - Szukamy systemu komunikacji, który będzie otwarty, przyglądamy się filmom, które są gromadzone i udostępniane przez dzieci w sieci. Trwa śledztwo w sprawie TikToka, warto więc śledzić ten temat.

Takie działania, szczególnie w przypadku TikToka, są istotne, bowiem znakomita większość korzystających z programu nie jest pełnoletnia. Kilka miesięcy temu TikTok został ukarany za niewłaściwy sposób rejestrowania kont dla użytkowników poniżej 13 roku życia. Aplikacja została później zaktualizowana o nowy proces rejestracji. Kara dla TikToka wyniosła wówczas prawie 6 milionów dolarów.

Inne niebezpieczeństwa w TikToku

Problemu nieodpowiednich treści dla dzieci w serwisie, z którego korzystają przede wszystkim dzieci, nie należy bagatelizować. W Indiach, gdzie znajduje się najwięcej użytkowników TikToka, zwrócono niedawno uwagę na problem pornografii i erotyki w udostępnianych treściach. Rząd nakazał wycofać aplikację z rynku, do czego przymierzano się od początku 2019 roku.

Jak wynika ze statystyk serwisu statista, w 2018 toku zainteresowania TikTokiem nie brakowało także w Polsce. Aplikację pobrano prawie 6 milionów razy, w większości na telefony z systemem Android. Co interesujące, w Polsce aż 98 procent użytkowników TikToka to osoby niepełnoletnie, a ponad 17 procent ma mniej niż 13 lat.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)