To już pewne! Nvidia przejmie Arm jeszcze we wrześniu

To już pewne! Nvidia przejmie Arm jeszcze we wrześniu

Masayoshi Son
Masayoshi Son
Piotr Urbaniak
13.09.2020 11:43

Po tygodniach oczekiwań i spekulacji sprawy stają się jasne: jeszcze we wrześniu Arm Holding oficjalnie stanie się własnością Nvidii. Informację potwierdził Wall Street Jorunal.

Według ujawnionych danych, wartość transakcji opiewa na 40-45 mld dol., aczkolwiek tylko część z tej sumy zapłacona zostanie w gotówce. Resztę dotychczasowi udziałowcy Arm Holding, w tym właściciel większościowego pakietu akcji, Masayoshi Son, otrzymają w aktywach. Podobnie – dyrektor generalny Simon Segars, jak również dyrektorzy finansowi Yoshimitsu Goto oraz Akshay Naheta.

Sugerowałoby to, że Nvidia nie chce zaciągać celem przejęcia żadnej pożyczki. Choć na koniec ostatniego kwartału fiskalnego wykazała rezerwę rzędu 15 mld dol., a po drodze przejęła jeszcze spółkę Mellanox (7 mld dol.) i przeprowadziła kosztowną premierę nowych układów graficznych w architekturze Ampere.

Zakup Arm Holding jest jednak inwestycją długofalową. Szczególnie w rynek serwerów i rozwiązań internetu rzeczy. Tymczasem za sprawą licencjonowania modelu programowego Arm przynajmniej część kosztów powinno się dość szybko zwrócić.

Ale są też obawy. Przejęcie brytyjsko-japońskiego Arm przez amerykańską Nvidię to de facto przekazanie kolejnej, bardzo istotnej części branży technologicznej w ręce władz USA. Eksperci zauważają, że w ten sposób Stany Zjednoczone jeszcze bardziej niż dotychczas będą mogły nękać podmioty im wrogie, takie jak chiński Huawei. Co należy podkreślić, własność intelektualna Arm Holding wykorzystywana jest w procesorach niemalże wszystkich współczesnych smartfonów. Wnioski łatwo wyciągnąć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (179)