To już pewne! Nvidia przejmie Arm jeszcze we wrześniu

Strona głównaTo już pewne! Nvidia przejmie Arm jeszcze we wrześniu
13.09.2020 11:43
Masayoshi Son
Masayoshi Son

Po tygodniach oczekiwań i spekulacji sprawy stają się jasne: jeszcze we wrześniu Arm Holding oficjalnie stanie się własnością Nvidii. Informację potwierdził Wall Street Jorunal.

bEIJnjyt

Według ujawnionych danych, wartość transakcji opiewa na 40-45 mld dol., aczkolwiek tylko część z tej sumy zapłacona zostanie w gotówce. Resztę dotychczasowi udziałowcy Arm Holding, w tym właściciel większościowego pakietu akcji, Masayoshi Son, otrzymają w aktywach. Podobnie – dyrektor generalny Simon Segars, jak również dyrektorzy finansowi Yoshimitsu Goto oraz Akshay Naheta.

Sugerowałoby to, że Nvidia nie chce zaciągać celem przejęcia żadnej pożyczki. Choć na koniec ostatniego kwartału fiskalnego wykazała rezerwę rzędu 15 mld dol., a po drodze przejęła jeszcze spółkę Mellanox (7 mld dol.) i przeprowadziła kosztowną premierę nowych układów graficznych w architekturze Ampere.

Zakup Arm Holding jest jednak inwestycją długofalową. Szczególnie w rynek serwerów i rozwiązań internetu rzeczy. Tymczasem za sprawą licencjonowania modelu programowego Arm przynajmniej część kosztów powinno się dość szybko zwrócić.

bEIJnjyv

Ale są też obawy. Przejęcie brytyjsko-japońskiego Arm przez amerykańską Nvidię to de facto przekazanie kolejnej, bardzo istotnej części branży technologicznej w ręce władz USA. Eksperci zauważają, że w ten sposób Stany Zjednoczone jeszcze bardziej niż dotychczas będą mogły nękać podmioty im wrogie, takie jak chiński Huawei. Co należy podkreślić, własność intelektualna Arm Holding wykorzystywana jest w procesorach niemalże wszystkich współczesnych smartfonów. Wnioski łatwo wyciągnąć.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEIJnjzr