Samsung SSD SM841 (Dell XPS 15 Touch) - demon prędkości?

W ramach akcji testowania sprzętu z Intelem otrzymałem laptopa Dell XPS 15 Touch na 2 tygodnie. W jego środku drzemie dysk beztalerzowy Samsunga. Jakie są jego faktyczna osiągi?

Atto Disk Benchmark wskazuje, iż maksymalna szybkość zapisu tego sprzętu wynosi około 400 MB/s. Natomiast odczyt wynosi ok. 550 MB/s.

CrystalDiskMark podaje trochę niższe prędkości - odczyt o szybkości niecałych 500 MB/s, a zapis trochę powyżej 350 MB/s.

AS SSD Benchmark wskazuje wartości zbliżone bardziej do CrystalDiskMarka w przypadku odczytu. Zapis wynosi ok. 400 MB/s. Jednakże i tak są to prędkości dość wysokie, porównując je z dyskami z niższej półki.

A jak to wygląda w praktyce? Czy takie prędkości będą dla nas satysfakcjonujące? Przygotowałem pewien wykres, przyjmując za prędkość odczytu 450 MB/s, a ja prędkość zapisu 400 MB/s.

Pisząc płyta CD i płyta DVD mam na myśli obraz ISO takiej płyty.
W przypadku bardzo małych plików czas ten się wydłuży - dysk nie będzie w stanie osiągnąć swojej maksymalnej prędkości, zarówno zapisu, jak i odczytu.

Sprawdźmy teraz szczegóły tego konkretnego egzemplarza.

W czasie testów dysk został dotychczas włączony 220 razy. Wliczają się w to włączenia dwóch poprzednich testerów i organizatora akcji testowania sprzętu.

Według mnie jest to bardzo dobry dysk, który można na pewno polecić. Uzyskane prędkości na pewno są zadowalające. Przy codziennym korzystaniu z HDD nie mogę się przyzwyczaić, że system uruchamia się w kilka sekund. Jednakże mimo złamania moich przyzwyczajeń, w tym przypadku, uważam, że SSD jest zdecydowanie lepszym wyborem niż HDD jako dysk na system operacyjny. ;)