TomTom kupuje startup od sztucznych inteligencji. To tu powstaną autonomiczne taksówki Ubera?

TomTom kupuje startup od sztucznych inteligencji. To tu powstaną autonomiczne taksówki Ubera?19.01.2017 18:40
TomTom kupuje startup od sztucznych inteligencji. To tu powstaną autonomiczne taksówki Ubera?

TomTom zajmuje się produkcją samochodowych systemów nawigacji, a ostatnio także nawigacji na smartfony. Firma także udostępnia zgromadzone dane takim firmom jak Uber i Apple, a jej produkty cieszą się świetną opinią. Teraz TomTom kupując Autonomos, czyli zajmujący się sztuczną inteligencją startup z Berlina, sprawił, że do jego obecnych projektów dołączają prace nad autonomicznymi samochodami.

Autonomos to firma skupiająca informatyków i naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją. Na Freie Universität Berlin zajmowali się oni projektami związanymi z motoryzacją – samoprowadzącymi się samochodami. Opracowane rozwiązania pozwoliły m.in. na start w zawodach autonomicznych aut DARPA Grand Challenge.

Mission Brandenburger Tor: Autonomous Car in Berlin

TomTom poinformował, że przejęty zespół Autonomos będzie pracował na rozwiązaniami dotyczącymi autonomicznych pojazdów. Skupią się na specjalnych mapach, w tym także technologi lokalizacji RoadDNA i innych usługach wykorzystujących chmurę. Tinosch Ganjineh, CEO i współzałożyciel Autonomos jest zadowolony z rozpoczętej współpracy. Uważa, że połączenie technologii TomToma i ich ich doświadczenia z inteligentnymi systemami jazdy, pozwoli spełnić marzenia o autonomicznych autach dostępnych dla każdego.

Autonomos od założenia w 2012 roku zdążył już opracować interesująco zapowiadające się projekty. Firma jest już w stanie przedstawić demonstracje swojego oprogramowania dla autonomicznych pojazdów, technologię sensorów 3D i także cyfrowe przetwarzanie obrazu. Wśród sukcesów warto wymienić zbudowanie samochodu, który bez udziału kierowcy był w stanie poruszać się w berlińskich korkach, a nawet służyć jako taksówka. Dodatkowo firma pracuje nad innowacyjnymi sposobami sterowania autem. Samochodem mielibyśmy sterować nawet myślą, przez sensory EEG, a w bliższej perspektywie spojrzeniem czy chociażby smartfonem.

350193835374503873

Uber, z którym współpracuje TomTom, z pewnością będzie zainteresowany ewentualnym wdrożeniem opracowanych technologii. Amerykańskie przedsiębiorstwo ma ambitne plany wprowadzenia własnej floty autonomicznych taksówek, które miałaby wyeliminować człowieka z roli kierowcy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)