TomTom kupuje startup od sztucznych inteligencji. To tu powstaną autonomiczne taksówki Ubera?

TomTom kupuje startup od sztucznych inteligencji. To tu powstaną autonomiczne taksówki Ubera?

TomTom kupuje startup od sztucznych inteligencji. To tu powstaną autonomiczne taksówki Ubera?
19.01.2017 18:40

TomTom zajmuje się produkcją samochodowych systemów nawigacji, a ostatnio także nawigacji na smartfony. Firma także udostępnia zgromadzone dane takim firmom jak Uber i Apple, a jej produkty cieszą się świetną opinią. Teraz TomTom kupując Autonomos, czyli zajmujący się sztuczną inteligencją startup z Berlina, sprawił, że do jego obecnych projektów dołączają prace nad autonomicznymi samochodami.

Autonomos to firma skupiająca informatyków i naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją. Na Freie Universität Berlin zajmowali się oni projektami związanymi z motoryzacją – samoprowadzącymi się samochodami. Opracowane rozwiązania pozwoliły m.in. na start w zawodach autonomicznych aut DARPA Grand Challenge.

Mission Brandenburger Tor: Autonomous Car in Berlin

TomTom poinformował, że przejęty zespół Autonomos będzie pracował na rozwiązaniami dotyczącymi autonomicznych pojazdów. Skupią się na specjalnych mapach, w tym także technologi lokalizacji RoadDNA i innych usługach wykorzystujących chmurę. Tinosch Ganjineh, CEO i współzałożyciel Autonomos jest zadowolony z rozpoczętej współpracy. Uważa, że połączenie technologii TomToma i ich ich doświadczenia z inteligentnymi systemami jazdy, pozwoli spełnić marzenia o autonomicznych autach dostępnych dla każdego.

Autonomos od założenia w 2012 roku zdążył już opracować interesująco zapowiadające się projekty. Firma jest już w stanie przedstawić demonstracje swojego oprogramowania dla autonomicznych pojazdów, technologię sensorów 3D i także cyfrowe przetwarzanie obrazu. Wśród sukcesów warto wymienić zbudowanie samochodu, który bez udziału kierowcy był w stanie poruszać się w berlińskich korkach, a nawet służyć jako taksówka. Dodatkowo firma pracuje nad innowacyjnymi sposobami sterowania autem. Samochodem mielibyśmy sterować nawet myślą, przez sensory EEG, a w bliższej perspektywie spojrzeniem czy chociażby smartfonem.

Obraz

Uber, z którym współpracuje TomTom, z pewnością będzie zainteresowany ewentualnym wdrożeniem opracowanych technologii. Amerykańskie przedsiębiorstwo ma ambitne plany wprowadzenia własnej floty autonomicznych taksówek, które miałaby wyeliminować człowieka z roli kierowcy.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)