TSMC może mieć problem z produkcją układów scalonych. Musi znacznie obniżyć zużycie wody

Strona głównaTSMC może mieć problem z produkcją układów scalonych. Musi znacznie obniżyć zużycie wody
20.05.2021 17:05
TSMC może mieć problem z produkcją układów scalonych. Musi znacznie obniżyć zużycie wody
Źródło zdjęć: © Getty Images | VCG

Susza w Tajwanie ma katastroficzne skutki dla tamtejszego przemysłu. Firma TSMC, największy na świecie producent półprzewodników i układów scalonych będzie musiała drastycznie obniżyć zużycie wody potrzebnych do ich produkcji. Powstały obawy o to, czy kryzys nie przyczyni się do zastoju w produkcji chipów.

bECQHLKd

TSMC to koncern od którego działalności zależna jest ogromna część świata. Dostarcza on elektronicznych układów scalonych i innych półprzewodników do niemal każdej branży, od samochodowej przez segment RTV i AGD po komputery, konsole, laptopy i telefony komórkowe.

Tajwan zmaga się obecnie z największą w historii suszą, a to dla firmy TSMC stanowi ogromny problem. Musi ona bowiem znaleźć sposób, aby zredukować zużycie wody aż o 17 procent.

Pojawiły się uzasadnione obawy odnośnie tego, czy sytuacja w Tajwanie nie wpłynie negatywnie na możliwości produkcyjne firmy. TSMC jest jednak pewne, że absolutnie taki scenariusz nie będzie miał miejsca. Szefowa firmy AMD (jednego z największych producentów procesorów i kart graficznych), dr Lisa Su jest również zdania, że tajwański gigant poradzi sobie bez problemu.

bECQHLKf

TSMC ma zamiar wykupować wodę od m.in. zakładów odsalania wód, czy też zamawiając cysterny z wodą od firm z przemysłu budowniczego.

TSMC chce wydać 2,9 miliarda dolarów na zmniejszenie niedoboru chipów
TSMC chce wydać 2,9 miliarda dolarów na zmniejszenie niedoboru chipów

Firma potrzebuje dużych ilości wody między innymi do czyszczenia i testowania wafli krzemowych, zanim te mogą być dalej produkowane jako np. procesory.

Tajwańskie media szacują, że TSMC będzie musiało zwiększyć budżet na zapewnienie rezerw wody o około 30 milionów dolarów amerykańskich (800 milionów dolarów tajwańskich).

bECQHLKl

Zaistniałe problemy związane z suszą mają miejsce w i tak już trudnej sytuacji, gdy na całym świecie panuje gigantyczny niedobór półprzewodników, w wyniku którego trudno będzie na przykład kupić konsolę PlayStation 5 aż do roku 2022 – jeśli nie później.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
bECQHLLb