TVP wzięła się za blokowanie adblocków – chce zrekompensować sobie koszty produkcji i emisji

TVP wzięła się za blokowanie adblocków – chce zrekompensować sobie koszty produkcji i emisji

TVP wzięła się za blokowanie adblocków – chce zrekompensować sobie koszty produkcji i emisji
16.01.2017 10:20

Telewizja Polska nie tylko chce być nieustannie finansowana zprzymusowej daniny publicznej, dla niepoznaki nazwanej „abonamentemradiowo-telewizyjnym”, lecz szuka także pieniędzy na rynkureklamowym, by rekompensować sobie koszty produkcji i emisji. O ilewidzowie przed telewizorami zrobić zbyt wiele z tym zrobić niemogą, to ci internetowi są znacznie gorsi: instalują w swoichprzeglądarkach dodatki, które z emitowanych treści potrafiąwyciąć niepodobające im się treści – przede wszystkim reklamy.TVP mówi jednak temu dość. Uruchomiła system blokowania blokerówreklam, który póki co działa całkiem nieźle.

Materiały dostępne w serwisach vod.tvp.pl oraz sport.tvp.pl mogąbyć teraz oglądane tylko przez tych, którzy wyłączą wszelkieblokady reklam w przeglądarkach. Pozostałym wyświetlany jestprzesłaniający materiał wideo komunikat, nakazujący wyłączenieblokowania reklam.

Komunikat o blokowaniu reklam, wyświetlany po wykryciu niepożądanego rozszerzenia
Komunikat o blokowaniu reklam, wyświetlany po wykryciu niepożądanego rozszerzenia

Prawdopodobnie korzystasz z wtyczki blokującej reklamy. W tensposób ograniczasz sobie dostęp do naszych treści wideo. Wyłączodpowiednią wtyczkę w przeglądarce i odtwarzaj bez problemów.Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak wyłączyć blokowanie reklam– musimy przeczytać, patrzącna odtwarzane treści. Co warte podkreślenia, blokada adblockeradziała naprawdę dobrze: radzi sobie nie tylko z najpopularniejszymAdBlock Plusem, ale też z innymi rozszerzeniami, w tym µBlockiemOrigin, Adguardem i wbudowaną blokadą Opery. Póki co jedynieodpowiednie ustawienie NoScripta pozwala obejść zastosowanezabezpieczenie i oglądać treści wideo bez reklam i bezprzeszkadzającego komunikatu.

TVP zdaje sobie sprawę, że komunikat można „zniknąć” – i zapowiada dalsze kroki
TVP zdaje sobie sprawę, że komunikat można „zniknąć” – i zapowiada dalsze kroki

Centrum informacyjne TelewizjiPolskiej usprawiedliwia wprowadzone zmiany i zapowiada dalszą walkęz blokerami reklam. Powodem blokowania adblockerów mają być kosztyprodukcji telewizyjnej oraz koszty techniczne emisji internetowej,które powinny być rekompensowane przychodami. TVP zakłada, że jejunikatowe treści, które nie mają swoich odpowiedników na innychserwisach (przynajmniej tych legalnych) same się obronią i odsetekużytkowników adblocków znacznie zmaleje. Alternatywą jestprzyspieszenie rozwoju modelu dostępu płatnego (za treść, oraz wformie abonamentu). Czyżby Telewizja Polska sugerowała, że zaswoje tworzone z przymusowej składki abonamentowej treści wInternecie nakaże dodatkowo płacić?

Decydenci TVP przyznają, żezdają sobie sprawę z możliwości technicznych niektórychprzeglądarek, w tym możliwości usunięcia wyświetlanegokomunikatu. To tylko kwestia czasu, kiedy wszystkie przeglądarkibędą potrafiły usuwać takie „przeszkadzajki”. Zapowiadająwięc dalsze kroki, których natury nie ujawniono – poinformowani onich zostaniemy w stosownym czasie. Wiemy jedynie, że strategiawalki z adblockami będzie uzależniona od efektów obecnej strategiii działań innych wydawców internetowych.

Spodziewajmy się więc kolejnegowyścigu zbrojeń. Polscy internauci należą do najchętniejkorzystających z blokerów reklam, zaangażowani są też w ichulepszanie i rozwój filtrów. Teraz pozostaje więc czekać naodpowiedź autorów blokujących reklamy dodatków.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (171)