Twój elektroniczny zegarek zaczął się spóźniać? To nie przypadek

Zegar elektroniczny z depositphotos
Zegar elektroniczny z depositphotos
Oskar Ziomek

06.03.2018 16:26, aktual.: 12.03.2018 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Sieci zaczęły pojawiać się interesujące doniesienia użytkowników, którzy zwrócili uwagę na coraz częstsze przypadki spóźniania się elektronicznych zegarków. Problem ma być widoczny od miesiąca i dotykać wszystkich, którzy w Europie korzystają z urządzeń wyposażonych w elektroniczny zegar i które zasilane są prądem, a mowa jest na przykład o kuchenkach elektrycznych czy mikrofalówkach.

Okazuje się, że niedotrzymujący kroku faktycznemu czasowi zegar spóźnia się w wyniku czynników zewnętrznych. Przyczyną są trwające od stycznia braki w dostawach energii, które przekładają się na spadek częstotliwości prądu w sieciowych gniazdkach. Wyjaśnienie pojawia się w krótkim oświadczeniu opublikowanym przez ENTSO-E, organizację reprezentującą kilkudziesięciu dostawców energii z 36 krajów Europy.

Opisywany problem dotyczy oczywiście tylko tych sprzętów z zegarkiem, w których czas obliczany jest na podstawie analizy zasilającego urządzenie prądu i jego częstotliwości. Ponieważ ta nie odpowiada ostatnio normom i może odbiegać od 50 Hz, pojawiają się błędy w obliczeniach. Problem nie dotyczy urządzeń, które wyposażono w własny rezonator kwarcowy służący za punkt odniesienia podczas obliczania czasu.

Jeśli dysponujemy jednak sprzętem, który obliczenia opiera na prądzie, szacuje się, że jeśli od początku wystąpienia problemów w połowie stycznia nie ingerowaliśmy w ustawienia zegara, dziś może już wskazywać czas spóźniony względem faktycznego nawet o 5 minut. Jak na razie nie wiadomo kiedy problemy ustaną, ale co ciekawe ENTSO-E sugeruje, że poza ich rozwiązaniem uruchomiony zostanie również program kompensacji, a więc zapewne celowego zwiększenia częstotliwości na pewien okres, by nieprzestawione zegary dogoniły właściwy czas.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (194)