Twój film potrzebuje efektów specjalnych? Zrobisz je z darmowym Fusion 7

Twój film potrzebuje efektów specjalnych? Zrobisz je z darmowym Fusion 7

12.11.2014 15:03, aktual.: 12.11.2014 16:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli film potrzebuje wizualnych efektów specjalnych, a takie programy jak After Effects czy Nuke są za drogie, można skorzystać z innego, sprawdzonego rozwiązania. Firma Blackmagic Design zaskoczyła branżę filmową, wydając całkowicie za darmo program Fusion 7 w nieco okrojonej wersji, dla indywidualnych filmowców i małych wytwórni. Fusion 7 Studio, wyposażony we wszystkie narzędzia niezbędne do pracy w dużym zespole, kosztuje 995 dolarów.

Obraz

Fusion 7 pozwala na pracę w nieskończonej, trójwymiarowej przestrzeni, w której renderowane są efekty. Ich tworzenie odbywa się przez łączenie węzłów. Wśród dostępnych narzędzi znalazł się zaawansowany kompozytor 3D z możliwością tworzenia własnych obiektów lub importowania gotowych z innych programów i renderowania w Fusion 7. W programie można pracować z generatorem cząsteczek i obiektami wolumetrycznymi, jak mgła czy dym. Łączenie scen dwu- i trójwymiarowych jest możliwe dzięki obsłudze formatu OpenEXR. W postprodukcji można wykorzystać także farby, maski, zniekształcenia, manipulację czasem, stabilizację obrazu, śledzenie ruchu, animowane napisy oraz rozbudowane narzędzia do pracy z bluescreenami i greenboksami, w tym Primatte. Ciekawostką jest rotoskop, czyli narzędzia do zmiany filmu z aktorami na animowany.

Obraz

W płatnym Fusion 7 Studio znajdują się dodatkowo zaawansowane narzędzia, które wykorzystać mogą głównie duże studia filmowe, co pozwoli przyciąć koszty wyposażenia. Jednym z nich jest możliwość renderowania efektów w rozproszonej sieci, co daje filmowcom dostęp do niemal nieograniczonej mocy obliczeniowej. Znalazły się tu także narzędzia do pracy grupowej – Generation – pozwalające zarządzać zadaniami, śledzić zmiany, przeglądać i oceniać każdą wersję ujęcia. Poza nimi znalazło się tu wsparcie dla wtyczek OpenFX, narzędzia analizy optycznej generujące wektory ruchu, możliwość produkcji stereoskopowych filmów 3D i lepsza stabilizacja obrazu. Wydawca zapewnia, że zakup Fusion 7 Studio to wydatek jednorazowy, a program nie wymaga żadnych opłat za korzystanie z farmy, abonamentów, subskrypcji ani połączenia z żadną chmurą.

Obraz

Oprogramowanie Fusion, pierwotnie rozwijane przez firmę Eyeon, zdobyło sobie uznanie branży dzięki udziałowi w tworzeniu takich produkcji, jak Thor, Breaking Bad, Battlestar Galactica, Skyfall, Avatar, Grawitacja czy Igrzyska śmierci. Zawsze było jednak uważane za „elitarne” i niedostępne poza wielkimi studiami filmowymi. Po przejęciu firmy Eyeon, co miało miejsce we wrześniu, obecny właściciel programu postanowił zrewolucjonizować rynek i udostępnić jeden z wariantów programu za darmo. Zdaniem CEO BlackMagic Design publiczność domaga się wysokiej klasy produkcji ze świetnymi efektami, a bez tanich narzędzi nie da się tego osiągnąć. Darmowy Fusion 7 ma umożliwić nawet domorosłym filmowcom tworzenie efektów specjalnych na miarę najdroższych produkcji z Hollywood.

By łagodnie przesiąść się na Fusion 7, warto przed rozpoczęciem pracy zapoznać się z materiałami szkoleniowymi, dostarczonymi przez wydawcę.

Na razie Fusion 7 dostępny jest jedynie dla systemu Windows, ale niebawem będzie można korzystać z niego także na Macach. Wydawca pracuje już nad wersją dla OS X i dystrybucją licencji, która umożliwi pobranie jej za darmo, jeśli ktoś posiada już licencję na płatną wersję dla Windowsa. Data wydania Fusion dla Maków nie jest jeszcze znana.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)