Twoja paczka nie "czeka na dostawę". Uwaga na płatność z "Pocztą Polską" w tle

Strona głównaTwoja paczka nie "czeka na dostawę". Uwaga na płatność z "Pocztą Polską" w tle
11.06.2021 17:44
Wizerunek Poczty Polskiej znów wykorzystany w oszustwie
Wizerunek Poczty Polskiej znów wykorzystany w oszustwie
Źródło zdjęć: © Anatol Chomicz / Forum | RM, Anatol Chomicz / Forum

Internetowi oszuści po raz kolejny wykorzystują wizerunek Poczty Polskiej, aby skłonić swoje ofiary do odwiedzenia spreparowanej strony płatności. Przez ufność można w ten sposób stracić wszystkie pieniądze z konta bankowego.

bEKfClTp

Firma CyberRescue ostrzega przed oszustwem, w którym atakujący zdecydowali się wykorzystać wizerunek Poczty Polskiej, by wzbudzić zaufanie nieświadomych problemu ofiar. Wysyłają do losowych osób SMS-y, w których sugerują konieczność uiszczenia opłaty rzędu kilkunastu złotych, aby odebrać zamówienie internetowe.

Poczta Polska to tylko jedna z firm, której wizerunek może zostać w tym przypadku wykorzystany. Na tapecie są najpewniej także inni popularni dostawcy paczek. Jeśli użytkownik zdecyduje się zaufać wiadomości i odwiedzić załączony link, w praktyce trafi na spreparowaną stronę płatności.

Przykład fałszywej wiadomości SMS
Źródło zdjęć: © CyberRescue
Przykład fałszywej wiadomości SMS

Zostanie na niej poproszony o zapłacenie wspomnianej kwoty kartą lub poprzez logowanie do bankowości internetowej. W obydwu przypadkach dane nie zostaną jednak przekazane instytucji zajmującej się płatnościami, ale trafią bezpośrednio do oszustów, a ci wykorzystają je do późniejszej kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

Jak zwykle w takich przypadkach, opisywane wiadomości najlepiej jest po postu zignorować. Dopłaty do zamówień internetowych to wymysł oszustów, którzy nakłaniają w ten sposób nieświadomych klientów na szkodę. W razie wątpliwości warto skontaktować się z konkretnym sklepem lub przewoźnikiem i ustalić, czy ewentualne żądanie dopłaty do paczki jest uzasadnione i autentyczne.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEKfClUn