Twoja paczka nie "czeka na dostawę". Uwaga na płatność z "Pocztą Polską" w tle

Wizerunek Poczty Polskiej znów wykorzystany w oszustwie
Wizerunek Poczty Polskiej znów wykorzystany w oszustwie
Źródło zdjęć: © Anatol Chomicz / Forum | RM, Anatol Chomicz / Forum
Oskar Ziomek

11.06.2021 17:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internetowi oszuści po raz kolejny wykorzystują wizerunek Poczty Polskiej, aby skłonić swoje ofiary do odwiedzenia spreparowanej strony płatności. Przez ufność można w ten sposób stracić wszystkie pieniądze z konta bankowego.

Firma CyberRescue ostrzega przed oszustwem, w którym atakujący zdecydowali się wykorzystać wizerunek Poczty Polskiej, by wzbudzić zaufanie nieświadomych problemu ofiar. Wysyłają do losowych osób SMS-y, w których sugerują konieczność uiszczenia opłaty rzędu kilkunastu złotych, aby odebrać zamówienie internetowe.

Poczta Polska to tylko jedna z firm, której wizerunek może zostać w tym przypadku wykorzystany. Na tapecie są najpewniej także inni popularni dostawcy paczek. Jeśli użytkownik zdecyduje się zaufać wiadomości i odwiedzić załączony link, w praktyce trafi na spreparowaną stronę płatności.

Przykład fałszywej wiadomości SMS
Przykład fałszywej wiadomości SMS© CyberRescue

Zostanie na niej poproszony o zapłacenie wspomnianej kwoty kartą lub poprzez logowanie do bankowości internetowej. W obydwu przypadkach dane nie zostaną jednak przekazane instytucji zajmującej się płatnościami, ale trafią bezpośrednio do oszustów, a ci wykorzystają je do późniejszej kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

Jak zwykle w takich przypadkach, opisywane wiadomości najlepiej jest po postu zignorować. Dopłaty do zamówień internetowych to wymysł oszustów, którzy nakłaniają w ten sposób nieświadomych klientów na szkodę. W razie wątpliwości warto skontaktować się z konkretnym sklepem lub przewoźnikiem i ustalić, czy ewentualne żądanie dopłaty do paczki jest uzasadnione i autentyczne.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)