Twórcy MyBB rozwiewają wątpliwości: projekt ciągle żyje, MyBB 1.8 już niebawem

Strona głównaTwórcy MyBB rozwiewają wątpliwości: projekt ciągle żyje, MyBB 1.8 już niebawem
17.05.2014 13:57
Twórcy MyBB rozwiewają wątpliwości: projekt ciągle żyje, MyBB 1.8 już niebawem
Redakcja
Redakcja

Nie wiemy, jak wielu z naszych czytelników posiada własne forum internetowe, niemniej ciągle jest to twór bardzo popularny. Właśnie pojawiły się nowe informacje w sprawie jednego z najpopularniejszych silników do ich budowania, a mianowicie MyBB. Po wielu miesiącach w zasadzie zastoju i braku konkretów, sytuacja nareszcie została wyjaśniona. Jeżeli oczekujecie złych informacji, to na szczęście tutaj takich nie znajdziecie. Rozwój projektu nieco zwolnił, lecz ciągle ma się dobrze i nie ma mowy o jego zamknięciu.

350108290413455297

Tworzony od 2002 roku skrypt napisany w PHP i wydawany na licencji LGPLv3 przeszedł sporą drogę. Wraz z nim rozwijali się jego główni twórcy, co miało bezpośrednie odbicie w samym kodzie. W ostatnim czasie rozwój całości bardzo zwolnił, wszystko za sprawą odejścia dwóch głównych programistów, a także braków czasowych u innych osób. Postanowiono więc skupić się na poprawkach zgłoszonych błędów i w efekcie jakiś czas temu udostępniono MyB 1.6.13. Po tym wydarzeniu wznowiono prace nad wersją beta z gałęzi 1.8. Ta ma przynieść MyBB spore zmiany: najważniejsza to przejście na JavaScriptowy framework jQuery, a także zupełnie nowe, bardziej nowoczesne skórki. Znajdzie się tam również miejsca dla funkcji odpowiadającej za kosz na niewłaściwe posty z możliwością ich przywrócenia, a także nowy system antyspamowy Spam Ninja.

Nie ma co jednak ukrywać, że znacznie większe emocje budzi MyBB 2.0. To ta wersja miała być następcą 1.6, niemniej tak się stać nie mogło. Planowane zmiany są gigantyczne: oparcie całości na framework PHP (najprawdopodobniej Yii), a także zupełnie oddzielny system szablonów Twig. Dokładne funkcje nie są znane, niemniej już coś takiego oznacza w praktyce konieczność przepisania większości kodu. Póki co prace nad tą wersją są zawieszone. Zespół bardzo długo dyskutował nad tym, jakie rozwiązania wybrać, poza tym postanowiono stworzyć właśnie wersję pośrednią, całą gałąź 1.8, która w przyszłości mogłaby ułatwić użytkownikom migrację. Jak zaznaczają autorzy, woleli nawet tym krokiem pozostać w tyle za konkurencją, ale później móc zaoferować coś znacznie lepszego. Z drugiej strony, nie tylko MyBB miało tego typu problemy: darmowe phpBB 4 zostało anulowane i teraz jest rozwijane jako hybryda phpBB 3.1: zlepek Symfony i rozwiązań stosowanych do tej pory.

Teraz wiadomo, że prace nad wersją 2.0 ruszą gdy tylko zakończą się te nad 1.8, obie wersje nie będą rozwijane równorzędnie, bo powodowało to zbyt dużo problemów. Zespół z chęcią przyjmie także chętnych do pomocy, zarówno przy programowaniu jak i wsparciu użytkowników na oficjalnym forum międzynarodowym. Projekt zdecydowanie nie umarł, zresztą coś takie w przypadku Open Source to sprawa „trudna”: zawsze projekt może przejąć ktoś inny. Pytanie tylko, jak będzie wyglądać walka chociażby z sieciami społecznościowymi? Social media przejmują dużą część ruchu i choć dla niektórych może to być nie do pomyślenia, fora mogą kiedyś podzielić los grup dyskusyjnych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)