Twórcy TikToka oskarżeni o naruszanie prywatności nieletnich

Twórcy TikToka oskarżeni o naruszanie prywatności nieletnich

Twórcy TikToka są posądzani o naruszanie prywatności nieletnich, fot. Pixabay
Twórcy TikToka są posądzani o naruszanie prywatności nieletnich, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
05.12.2019 18:51, aktualizacja: 11.12.2019 14:38

Firma ByteDance odpowiedzialna za rozwój TikToka została pozwana za naruszanie prywatności nieletnich. Problem dotyczy okresu, w którym aplikacja znana była jeszcze jako Musical.ly.

Jak zwraca uwagę The Verge, w pozwie zarzuca się producentowi gromadzenie i sprzedawanie firmom trzecim danych dzieci poniżej 13 roku życia, bez wyraźnej zgody rodziców. Na jej wyrażenie najwidoczniej zabrakło miejsca w procesie rejestracji użytkownika w aplikacji. Podstawą roszczeń jest tutaj COPPA, czyli ustawa z 2000 roku dotycząca prywatności nieletnich w internecie. Ewentualna kara może być liczona w milionach dolarów.

Liczba pobrań aplikacji TikTok w 2018 roku, źródło: statista.com.
Liczba pobrań aplikacji TikTok w 2018 roku, źródło: statista.com.

Chociaż opisywana sprawa dotyczy okresu, w którym aplikacja nazywała się jeszcze Musical.ly, TikTok od dłuższego czasu budzi kontrowersje z wielu powodów. Pomijając problem prywatności, w niektórych krajach zaczęto rozważać ograniczenie dostępu do aplikacji z powodu młodzieży przesyłającej przez nią pornograficzne zdjęcia.

Do naruszenia prywatności nieletnich nie dojdzie wtedy, kiedy zainstalujesz na urządzeniu, z którego korzysta twoje dziecko, rozwiązania Bitdefender, które posiada kontrolę rodzicielską

Obawy były na tyle poważne, że w kwietniu TikToka wycofano z rynku Indiach. Kilka miesięcy później w Wielkiej Brytanii zaczęto się natomiast zastanawiać nad problemem bezpieczeństwa danych gromadzonych przez aplikację.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)