150 tys. USD odszkodowania za każdą nielegalną piosenkę

Strona główna Aktualności

O autorze

RIAA (The Recording Industry Association of America) - amerykańskie stowarzyszenie reprezentujące interesy wytwórni muzycznych wzięło się za kolejnego producenta programu do bezpośredniej wymiany plików (p2p).

Tym razem na celowniku RIAA znalazła się firma Lime Group LLC - producent programu Limewire. Po wielomiesięcznych i bezskutecznych ostrzeżeniach, RIAA pozwało ją w piątek do sądu. Za każdą nielegalnie dystrybuowaną przy pomocy programu Limewire piosenkę, RIAA żąda astronomicznego odszkodowania w wysokości 150 tys. dolarów. Jeśli i tym razem RIAA pójdzie tak dobrze jak w poprzednich przypadkach, będzie oznaczać to koniec Limewire (przynajmniej w obecnej postaci).

Przypomnijmy, że RIAA doprowadziła już do zamknięcia m.in. programów BearShare, WinMX, Grokster, i choć niektóre z nich są nadal dostępne to działają już w innym kształcie. Ostatnio też Sharman Networks, producent programu KaZaA (swego czasu najpopularniejszego w tej dziedzinie), zgodził się w ramach ugody na zapłatę 115 mln dolarów odszkodowania. Członkami RIAA są największe wytwórnie muzyczne, w tym tacy potentaci Sony BMG, Virgin Records czy Warner Bros.

© dobreprogramy
s