200 tysięcy zagrożeń w bazie McAfee Avert Labs

Strona główna Aktualności

O autorze

McAfee - jedna z czołowych firm zajmujących się bezpieczeństwem IT, ogłosiła dzisiaj, że padł kolejny rekord liczby zagrożeń ze strony wrogiego oprogramowania dla systemów korporacyjnych i prywatnych. McAfee Avert Labs wprowadził do swojej bazy danych stutysięczny zapis o zagrożeniu we wrześniu 2004 roku. Tymczasem informacja o dwustutysięcznym zagrożeniu została wprowadzona do bazy w tym tygodniu. Oznacza to 60-procentowe skrócenie czasu potrzebnego na podwojenie liczby zagrożeń w stosunku do września 2004 roku.

To wstrząsające, że wprowadzenie pierwszych 100 tysięcy zapisów do naszej bazy danych zabrało 18 lat, podczas gdy osiągnięcie poziomu 200 tysięcy zagrożeń - niecałe dwa lata - powiedział Stuart McClure, wiceprezes ds. badań i zagrożeń w firmie McAfee. Choć poziom świadomości w zakresie bezpieczeństwa informatycznego rośnie, hakerzy i autorzy wrogiego oprogramowania generują zagrożenia szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. Codziennie grozi nam o 200% nowych zagrożeń więcej, niż dwa lata temu.

Choć najważniejszą przyczyną tego dramatycznego wzrostu pozostają boty, tuż za nimi plasują się programy typu exploit i downloader. Liczba zagrożeń rozsyłanych pocztą elektroniczną, które stanowiły znaczną część zagrożeń w roku 2004, przyrastała znacznie wolniej, niż inne kategorie wrogiego oprogramowania.

W 2004 roku firma McAfee dodała do swojej bazy 27 340 nowych zagrożeń. W 2005 roku dodano ich już 56 880. Od 1 stycznia 2006 roku wprowadzono około 32 000 nowych zagrożeń, a do końca roku ich liczba zapewne przekroczy 60 000. Biorąc pod uwagę bieżące tendencje, McAfee spodziewa się, że czterystutysięczny zapis zostanie wprowadzony do bazy w czasie krótszym, niż dwa lata. W celu zapewnienia pełnej ochrony systemu zarówno w firmie, jak i w domu, firma McAfee zaleca ciągłe aktualizacje plików sygnatur wirusów, instalację najnowszych łatek systemowych oraz kompleksowe, wielowarstwowe podejście do wykrywania i blokowania ataków.

Więcej informacji na ten temat, wraz z analizą danych według typów zagrożeń, informacje o najnowszych badaniach oraz opinie dotyczące bezpieczeństwa informatycznego można znaleźć w blogu McAfee Avert Labs Security Blog.

© dobreprogramy
s