Uber przestanie śledzić użytkowników po zakończeniu przejazdu

Uber przestanie śledzić użytkowników po zakończeniu przejazdu29.08.2017 15:34
Uber przestanie śledzić użytkowników po zakończeniu przejazdu

Uber od początku swojej działalności napotkał spory opór zarówno ze strony korporacji taksówkarskich, jak i rządów z charakterystycznymi dla nich zapędami do regulacji. Zapewnie między innymi dlatego kierowcy, podobno bez wiedzy samego kierownictwa, wypracowali mechanizmy wczesnego ostrzegania oparte na śledzeniu zagrożeń i tagowaniu ich. Niestety, Uber śledził także użytkowników. Czas przeszły nie jest tu przypadkiem – Reuters informuje, że Uber zaprzestanie podobnych praktyk.

O śledzeniu użytkowników przez Ubera aż do pięciu minut po opuszczeniu pojazdu pisaliśmy jeszcze w zeszłym roku. Wówczas w dziale pomocy pojawiła się wzmianka o gromadzeniu informacji o lokalizacji użytkowników także po zakończonym przejeździe. O ile zrozumiałe było lokalizowanie przed wejściem do pojazdu (ułatwione ustalenie miejsca spotkania) i w trakcie (kontrola trasy przejazdu), tak zapisu o zbieraniu danych z GPS nawet pięć minut po zakończeniu świadczenia usługi nie sposób uzasadnić.[frame]Jak wyłączyć śledzenie w Uberze? Na szczęście Uber nie potrzebuje do sprawnego działania włączonego GPS-a, a pinezki można postawić ręcznie. Oto, jak odebrać aplikacji uprawnienia: Android 6.x i nowsze: Ustawienia > Aplikacje > Uber > Zezwolenia > Lokalizacja > Wyłącz. Android 5.1 i wcześniejsze – (można zrobić to tylko globalnie): Ustawienia > Lokalizacja > Wyłączone. iOS: Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacji > Uber > Nigdy. [/frame]Po skandalach, głównie obyczajowych, jakie wyrosły w ciągu ostatnich miesięcy wyrosły wokół Ubera, musiał przyjść czas na zmiany. Nowym szefem firmy został Dara Khosrowshahi, który przez amerykańskie media zdążył już zostać okrzyknięty liderem nowego trendu, polegającego na stopniowym wypieraniu Hindusów przez Persów na wysokich stanowiskach w Dolinie Krzemowej. Ponoć decyzja o zaprzestaniu śledzenia miała zostać podjęta jeszcze przed objęciem przez niego stanowiska, ale to właśnie on będzie twarzą ocieplającą solidnie nadszarpnięty wizerunek Ubera.

Oficjalnie decyzja o wprowadzeniu zmian w zbieraniu danych z GPS ma zostać ogłoszona jeszcze dziś. W praktyce Uber rezygnuje jedynie ze wspomnianego kontrowersyjnego śledzenia już po opuszczeniu pojazdu. W pierwszej kolejności zmiany obejmą użytkowników Ubera, korzystających z iOS-a. Najnowszą wersję aplikacji znajdziecie w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)