Wysiadasz z auta, a Uber śledzi cię jeszcze przez 5 minut. Jak się zabezpieczyć?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Korzystając z Ubera zrzekamy się sporej części naszej prywatności, oddając prywatnej firmie z USA nie tylko swoje dane osobowe i finansowe, ale też geograficzne – lokalizację domu, pracy, wszystkich miejsc, które poprzez Ubera odwiedzamy. Informacje o zwykłym Kowalskim nie mają oczywiście specjalnego znaczenia, ale informacje o milionie takich Kowalskich, zagregowane, a następnie poddane analizie Big Data, są wręcz bezcenne. A teraz będą jeszcze więcej warte, gdyż Uber znalazł sposób na to, by o korzystających z jego aplikacji pasażerach wiedzieć jeszcze więcej.

Najnowsza aktualizacja aplikacji Ubera dla pasażerów przynosi pewną ciekawą zmianę, której operator usługi nawet specjalnie nie chce ukryć. Możemy o niej dowiedzieć się w Pomocy, w sekcji Czym są dane dotyczące lokalizacji związane z przejazdem? Z przedstawionych tam wyjaśnień dowiemy się, że Uber gromadzi dane o naszej lokalizacji w momencie uruchomienia aplikacji (co wydaje się naturalne), gdy użytkownik jest w trakcie podróży (co również nie powinno nikogo dziwić) oraz… gdy użytkownik wysiadł już z auta. W tym ostatnim wypadku Uber rezerwuje sobie prawo do rejestrowania ich przez pięć minut, nawet gdy aplikacja została zamknięta (działa w tle).

Dzięki tej zmianie Uber będzie wiedział, dokąd zmierzają ludzie, którzy skorzystali z usługi transportowej. Wszystko to w imię lepszej jakości obsługi. Oficjalnie chodzi o rozwiązanie problemów ze znajdowaniem pasażerów, ich wysadzaniem, i zwiększeniem ich bezpieczeństwa – tłumaczy firma.

W Stanach Zjednoczonych zmiana wywołała zaniepokojenie obrońców prywatności. Organizacja EPIC (Electronic Privacy Information Center) ogłosiła, że Uber rutynowo śledzi lokalizację wszystkich swoich użytkowników, nawet jeśli nie korzystają oni z usług transportowych – co dla obrońców prywatności stanowi nieuczciwą, wprowadzającą w błąd praktykę handlową. Z kolei senator Al Franken, który już wcześniej mówił krytycznie o Uberze, tym razem zapowiedział, że przyjrzy się bliżej temu naruszeniu prywatności użytkowników.

Jak się zabezpieczyć przed ciekawską firmą? Wystarczy w systemie zakazać zbierania danych o naszym położeniu. Robi się to następująco:

  • Android 6.x i nowsze: Ustawienia > Aplikacje > Uber > Zezwolenia > Lokalizacja > Wyłącz.
  • Android 5.1 i wcześniejsze – (można zrobić to tylko globalnie): Ustawienia > Lokalizacja > Wyłączone.
  • iOS: Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacji > Uber > Nigdy.

© dobreprogramy