Ubuntu 12.04 beta już jest, będzie GNOME Shell 3.4

30.03.2012 12:52, aktual.: 30.03.2012 15:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kwiecień coraz bliżej, a wraz z czwartym miesiącem roku zbliża się premiera wersji 12.04 Ubuntu. To wydane nosi imię Precise Pangolin (Precyzyjny Łuskowiec lub Pangolin) i należy do kolekcji LTS (Long Term Support), więc będzie otrzymywała aktualizacje od firmy Canonical przez 5 lat od daty wydania, zarówno na komputerach osobistych, jak i na serwerach. Do testów została udostępniona druga już beta Ubuntu 12.04, a stabilne wydanie systemu zapowiedziano na 26 kwietnia.

Nowości w Ubuntu 12.04 beta 2 obejmują między innymi interfejs Unity 5.8, jądro oparte o wersję 3.2.12, LibreOffice 3.5.1, Firefoksa 11, Thunderbirda 11, Transmission 2.50, oraz klienta Ubuntu One napisanego w całości z wykorzystaniem bibliotek Qt. Najnowsze Unity wprowadza między innymi nowe możliwości pracy na wielu monitorach, w tym zaawansowaną konfigurację Launchera. HUD zyskał nowe animacje i w tej wersji bierze pod uwagę ustawienia Launchera, jak na przykład autoukrywanie. Kolejne aplikacje (Rhythmbox, Empathy, Remmina, Totem, Brasero, Gedit) dostępne na domyślnej instalacji Ubuntu 12.04 beta 2 zyskały swoje quicklisty. Znalazło się miejsce również dla bardziej kosmetycznych poprawek, jak pasek postępu aplikacji Ubuntu Software Center widoczny na Launcherze czy nowe gradienty w skórkach Ambiance i Radiance. Demonstracje możliwości nowego Unity można zobaczyć na łamach OMG! Ubuntu! oraz Webupd8.

Przy tej okazji warto wspomnieć o tym, że 2 dni temu wydana została wersja 3.4 środowiska GNOME, z którego sporo aplikacji już trafiło do repozytorium Precyzyjnego. Nowości w GNOME 3.4 obejmują między innymi nowe interfejsy dla programów do zarządzania kontaktami (Contacts), Dyskami (Disks) i dokumentami (Documents). Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzenie rozmów wideo z użytkownikami Facebooka i Windows Live Messengera z poziomu multikomunikatora Empathy. Przeglądarka Epiphany zmieniła nazwę na Web. Ponadto w nowym GNOME znajdziemy cieńsze paski przewijania podobne nieco do tych z OS X „Lion”, menu aplikacji zapewniające szybszy dostęp do ważnych funkcji oraz nowy zestaw tapet w niebieskie paski na każdą porę dnia.

Na koniec, dobra wiadomość dla miłośników środowiska GNOME Shell. Początkowo zapowiadano, że w repozytorium Precyzyjnego znajdzie się wersja 3.2 GNOME Shella, ta sama, która jest obecna w wydaniu 11.10 systemu. Jednak ostatecznie będzie to wersja 3.4, razem z wymienionymi wcześniej aplikacjami dla GNOME 3.4.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (72)
Zobacz także