Ubuntu Developer Summit: Tegra + GeForce?

Ubuntu Developer Summit: Tegra + GeForce?

14.05.2012 12:16, aktualizacja: 14.05.2012 22:14

Końca dobiegło już spotkanie deweloperów (i nie tylko) Ubuntu — Ubuntu Developer Summit. Już wcześniej pisaliśmy o tym, że Mark Shuttleworth spodziewa się Ubuntu na 5% sprzedawanych komputerów w przyszłym roku i poznaliśmy stosunek Electronic Arts do Linuksa… to jednak nie wszystko, co działo się w Oakland w zeszłym tygodniu.

Podczas prezentacji otwierającej wydarzenie zaprezentowany został 192-rdzeniowy (48 4-rdzeniowych jednostek Cortex-A9) serwer o architekturze ARM firmy Calxeda. Serwer nie został włączony, gdyż konstrukcja nie była jeszcze do tego gotowa, ale w ciągu najbliższych tygodni powinny pojawić się informacje o działaniu tego potwora. Calxeda pokazała również 48-rdzeniowy ARM-owy serwer z Ubuntu 12.04, ale nie wzbudził on większych emocji.

Przy okazji prezentacji mającej przybliżyć słuchaczom największe bolączki producenta komputerów, które mają być sprzedawane z Linuksem (źródła nie podają jaka to firma), na powierzchnię wypłynęły plotki o planach firmy NVIDIA. Przyszłe generacje układów Tegra (architektura ARM) rzekomo mają być przystosowane do współpracy z zewnętrznymi kartami graficznymi — i to nie byle jakimi, bo mówi się o GeForce i Quadro z wyższej półki. W praktyce oznacza to, że układ Tegra o niskim poborze energii będzie można sparować z układem GeForce i ten sposób otrzymać coś podobnego do NVIDIA Optimus na architekturze ARM. NVIDIA będzie również zmuszona do zapewnienia sterowników dla technologii Optimus dla Linuksa, co ucieszy wspomnianego wcześniej producenta komputerów — jego zdaniem to nie marketing czy kiepski wygląd Ubuntu, ale brak porządnego wsparcia dla Optimusa jest największym problemem.

Sporo mówiło się również o nadchodzącym wydaniu Ubuntu — wersji 12.10 „Quantal Quetzal”. Najprawdopodobniej znajdzie się w nim jądro 3.5, choć deweloperzy dołożą starań, aby dostarczyć wersję 3.6 — mogą sobie na to pozwolić, gdyż 12.10 nie będzie wersją LTS. Trwają również prace nad metodą weryfikacji i bezpiecznej dystrybucji pakietów pochodzących z Debiana. Unity 2D (bez efektów graficznych) zostanie porzucony, więc na maszynach niezdolnych do zapewnienia akceleracji 3D użytkownicy będą zmuszeni do korzystania z LLVMpipe. System plików Btrfs jeszcze nie zastąpi Ext4, choć będzie dostępny, zaś Upstart nie zostanie zastąpiony przez systemd. Prawdopodobnie pojawi się odmiana Ubuntu ze środowiskiem GNOME.

Obecność Electronic Arts na UDS pozostawiła spory niesmak. Społeczność spodziewała się rewolucji na rynku gier, oryginalnych pozycji o ogromnym potencjale wydanych w postaci natywnych aplikacji… a dostała dwie gry uruchamiane w przeglądarce. Podczas 15-minutowej (i podobno niezwykle nudnej) prezentacji EA nie było żadnych wizji na otwarcie świata gier na Linuksa, za to było chwalenie się 14 tytułami działającymi na WINE. Nie należy się również spodziewać, że Elektronicy będą uwalniać źródła swoich starszych pozycji tak często i z takimi efektami, jak id Software (Doom 3).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)