UE: Łącze 30 Mb/s to niezbędne minimum

UE: Łącze 30 Mb/s to niezbędne minimum

Wojciech Cybulski
22.05.2010 10:22, aktualizacja: 22.05.2010 13:08

Komisja Europejska przedstawiła koncepcję planu rozwoju dostępu do Sieci w UE na najbliższe 10 lat. Projekt określony mianem Cyfrowej Agendy dla Europy zakłada m.in., że do roku 2020 każdy Europejczyk będzie posiadał dostęp do Internetu o prędkości nie mniejszej niż 30 Mb/s.

KE podkreśla, że w Unii Europejskiej jedynie 1% społeczeństwa posiada bardzo szybkie łącza bazujące na nowoczesnych technologiach takich jak światłowody. Tymczasem w Japonii i Korei Południowej z takiego dostępu do Sieci korzysta kilkanaście procent ludności. Komisja uważa, że trzeba wesprzeć rozwój Internetu w państwach członkowskich poprzez silną interwencją publiczną. Znajdujące się w Cyfrowej Agendzie zapisy mówią m.in. o konieczności okablowania wnętrz budynków infrastrukturą sieciową, wspieraniu publicznych i prywatnych inwestycji powiązanych z dostępem do Sieci i tworzeniu wielu nowych, szybkich połączeń. Komisja uważa także, że wszyscy Europejczycy powinni móc korzystać z komercyjnych, rozrywkowych i kulturalnych usług internetowych niezależnie od ich podziału na państwa narodowe.

W dokumentach Agendy Cyfrowej możemy przeczytać także stwierdzenie, że Unia Europejska jest w tyle za resztą świata w takich dziedzinach jak usługi multimedialne, zarówno pod względem ich dostępności dla konsumentów, jak i potencjału przedsiębiorców. Autorzy zauważają, że większość wielkich firm nastawionych na działalność w Internecie, takich jak Google, eBay, Facebook czy Amazon powstała poza Europą. By to zmienić, Komisja Europejska proponuje szybkie uchwalenie dyrektywy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi oraz stworzenie europejskiej, ponadnarodowej polityki zarządzania dziełami, co do których prawa autorskie wygasły, bądź nie można ich przypisać konkretnym podmiotom. Wśród propozycji znalazły się również zapisy dotyczące cyberbezpieczeństwa i walki z przestępczością w Internecie.

Komisja Europejska planuje w najbliższym czasie rozpocząć konsultacje społeczne dla swoich propozycji i rozpocząć działania mające przyczynić się do szybkiego osiągnięcia celów przedstawionych w Agendzie Cyfrowej dla Europy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (124)