Ulepszone Unity w drugiej alfie Ubuntu 11.04

Ulepszone Unity w drugiej alfie Ubuntu 11.04

Redakcja
04.02.2011 13:17

Pojawiła się druga wersja alfa systemu Ubuntu 11.04 w której dokonano wielu zmian w interfejsie użytkownika.

Od wydania pierwszej wersji testowej minęły ponad 2 miesiące. W tym czasie programiści skupieni wokół Ubuntu zdążyli udostępnić Unity Dash - interfejs służący do szybkiego wybierania aplikacji oraz przeszukiwania plików użytkownika. Wcześniej naciśnięcie przycisku "Ubuntu" powodowało uruchomienie przeglądarki plików Nautilus. Udoskonalono również Sound Menu, które wzbogaciło się o możliwość wyboru listy odtwarzania. Z dystrybucją ostatecznie pożegnał się Rhythmbox, ustępując miejsca konkurencyjnemu odtwarzaczowi multimediów Banshee. W Ubuntu 11.04 nie będzie również rozwijanego przez Oracle OpenOffice.org. Canonical zgodnie z obietnicą zastąpił go pakietem LibreOffice, rozwijanym w ramach Document Foudation.

W Centrum Oprogramowania użytkownik może teraz wystawić ocenę i napisać recenzję danej aplikacji. Interfejs klienta Ubuntu One został zaprojektowany na nowo, tak aby łatwiej można było przeglądać listę autoryzowanych urządzeń, listę plików dostępnych na serwerach oraz kontrolować obecnie zużyty limit pojemności konta. Interesującą zmianą jest pojawienie się wtyczki Grid dla menedżera okien Compiz. Grid ma za zadanie odwzorować popularną w Windows 7 funkcję Aero Snap. W Kubuntu pojawiło się niedawno wydane KDE 4.6, dodano GStreemer jako wtyczkę do frameworka Phonon. Testowa wersja Ubuntu 11.04 oparta została o jądro Linuksa w wersji 2.6.38-rc2 oraz X Server 1.10.

Wiele kluczowych zmian, jakie zostały przeprowadzone może skutkować niestabilnością systemu. Tradycyjnie posiadaczy kart firm NVIDIA i ATI ostrzegamy o niekompatybilności pomiędzy sterownikami wypuszczonymi przez producentów a nowym serwerem X. W ciągu kilku tygodni producenci wydadzą zaktualizowane wersje sterowników. Próba instalacji wersji 64-bitowej może skończyć się niepowodzeniem, przed instalacją należy usunąć pakiet ubiquity-slideshow-ubuntu. Pełna lista znanych błędów w testowej wersji Ubuntu 11.04 dostępna jest na stronie projektu.

Początkującym użytkownikom zalecamy instalację stabilnej wersji Ubuntu 10.10, która można pobrać z naszego portalu z działu SYSTEMY -> Linux.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)