Umarł CyanogenMod, niech żyje Lineage OS – wolny Android nie chce odejść

Umarł CyanogenMod, niech żyje Lineage OS – wolny Android nie chce odejść

Umarł CyanogenMod, niech żyje Lineage OS – wolny Android nie chce odejść
25.12.2016 10:16, aktualizacja: 01.01.2017 21:11

Mieli ubić Google’a, wykraść mu Androida, zrewolucjonizowaćrynek mobilny – skończyło się na serii menedżerskich błędów,PR-owej histerii, kadrowych czystkach, wzajemnych oskarżeniach, awreszcie, spisaniu biznesu na straty. Cyanogen Inc. kończy swojąprzygodę z systemem CyanogenMod. Koniec nastąpi nie później, niż31 grudnia 2016 r.

Oficjalny komunikat jest suchy, nie pozostawia wątpliwości. Wramach *konsolidacji *firmy wyłączone zostaną wszystkiezwiązane z CyanogenModem usługi, włącznie z online’owymkompilatorem Cyanogen Build Service – nie będzie więc jużświeżych obrazów systemu dla tych wszystkich oficjalniewspieranych urządzeń.

Obraz

Sam opensource’owy projekt pozostanie – jak ktoś chce sobieosobiście rozwijać CyanogenModa, to droga wolna. Zwykle takiedeklaracje oznaczają jednak śmierć projektu. Bez deweloperskiegozespołu, bez finansowego zaplecza, trudno sobie wyobrazić, byprzeciętny użytkownik Androida sam sobie budował system ze źródełna swoje urządzenie.

Thanks for all the support during this rough ride. Time for the next adventure :)

— cyanogen (@cyanogen) December 1, 2016O ile może jednak sam twórca Cyanogena, Steve Kondik, ruszaszukać nowych przygód, ludzie, którzy nad nim pracowali jużzapewniają, że pracy tej nie porzucą. Na łamach bloga projektuopublikowali wpis, w którym wyjaśniają stanowisko społeczności.

Sytuacja jest dość klarowna. Finalne wydanie CyanogenModa 13 zewszystkimi łatkami jest gotowe, ale niezależni deweloperzy nie mająjuż nic do powiedzenia w zarządzie spółki. Dalsza próba rozwojutego systemu pod znaną marką to spore ryzyko – marka może zostaćw każdej chwili sprzedana stronie trzeciej. W dodatku sama nazwa„Cyanogen” kojarzy się obecnie nie najlepiej, po tych wszystkichbiznesowych aferach. Choć sam opensource’owy projekt z tym niemiał nic wspólnego (poza finansowym wsparciem), to przylgnęło doniego piętno porażki Cyanogen Inc.

Ośmiu lat służby społeczności nie wyrzuca się do koszajednym ruchem, dlatego wszyscy zaangażowani w CyanogenModazdecydowali się na fork. Pod nazwą Lineage będzie teraz rozwijanycałkowicie niezależny androidowy system. Jak zapewnia zespółCyanogenModa, to więcej, niż tylko rebranding, w ten sposób chcąoni powrócić do swoich korzeni, przy jednoczesnym zachowaniuprofesjonalizmu i niezawodności.

Prace trwają. Na GitHubie można obserwować, jak wypełnia siękodem repozytorium LineageAndroid Distribution. Koniec CyanogenModa jest więc dobrąwiadomością na święta, po raz kolejny dowodzącą niezawodnościidei Open Source.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)