Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Prawie jak Netbook - test Lapdock 100 dla Motoroli RAZR

Pod koniec ubiegłego roku tomick testował w ramach działu lab telefon Motoroli Atrix oraz lapdocka. Ja również w marcu tego roku stworzyłem kilka wpisów dotyczących Motoroli RAZR oraz stacji dokującej. Co mają wspólnego te 2 telefony, oprócz tego, że są tworem tego samego producenta?

Przesyłka dotarła do celu

Otóż w dniu zakończenia HotZlotu dzięki uprzejmości Motorola Polska z Facebooka został mi udostępniony w ramach testów Lapdock 100. Od momentu testu tomick’a jak i moich wymęczonych wpisów teoretycznie niewiele się zmieniło, Motorola nadal nie wydała oficjalnej aktualizacji do ICS’a dla naszego regionu. A w ramach nowego systemu ma pojawić się nowy tryb Webtopa.
Dotychczas tryb ten oparty był na dystrybucji linuxa, jaką jest ubuntu. W nowej wersji WT-3.0 tryb ten został oparty na Androidzie, a po podłączeniu telefonu, do stacji dokującej, TV, czy lapdocka naszym oczom ukarze się interface znany z tabletów opartych o system mobilny google.

Lapdock prawie jak netbook

Na samym początku jednak przyjrzymy się urządzeniu. Obudowa jest dobrze spasowana, tworzywa sztuczne z którego została wykonana bryła również zasługują na pochwałę, jedynym minusem w tej całości jest ramka matrycy, która została wykonana z czarnego połyskliwego plastiku typu piano black (chyba nikomu nie muszę mówić jak tego typu materiał wygląda po kilkukrotnym dotknięciu przez nasze palce).
Korpus lapdocka został wykonany z podobnego tworzywa jak to, które składa się na obudowę samego telefonu jakim jest Motorola RAZR. Ma ona ładny metaliczny kolor, który dodaje całemu urządzeniu elegancji. Wracając jeszcze do matrycy ma ona przekątną 10,1” o rozdzielczości 1366×768px. Jeżeli przyjrzymy się klawiaturze lapdocka zauważymy, że znajdują się tutaj wszystkie klawisze jakie spotkamy w zwykłych klawiaturach biurkowych czy w laptopie, dodatkowo projektanci dołożyli klawisze znane z androida tj. menu, wstecz, home oraz szukaj, a także uwaga! Klawisz printscreen, który pozwala zrobić szybko zrzut ekranu.
Jeżeli mówimy o dodatkowych przyciskach to wspomnę również o tym, że w łatwy i szybki sposób będziemy wstanie sterować muzyką naszego telefonu, oraz jej poziomem głośności. Niestety układ klawiatury jest dość toporny i nie mówię tutaj tylko o bardzo małych i niewygodnie obsługujących się klawiszach kierunkowych ale o samym układzie, który odbiega od tego jaki widzimy na co dzień, na naszej klawiaturze. Dokładniej chodzi mi o zmienioną lokalizację przycisków @,#, ,’,”. Natomiast ergonomia korzystania z klawiatury jest stosunkowo wysoka mimo omówionych powyżej wad, które mnie nieco denerwowały. Poniżej klawiatur znajduje się również touchpad z wydzielonymi dwoma przyciskami – całość nie odbiega od podobnych elementów w zwykłych laptopach oraz netbookach.

Spód obudowy to głównie gumy, które zapobiegają ślizganiu się urządzenia po biurku. Dodatkowo znajdziemy tutaj dwa głośniczki.

Na tylnej części urządzenia znajdziemy gniazdo podpięcia zasilania, 2 porty USB oraz kabel wraz z wtyczką służący do podłączenia telefonu. Nieco nad kablem znajduje się specjalnie wydzielone miejsce na telefon, który teoretycznie powinien w tym miejscu leżeć, niestety kabel jest zbyt krótki, aby Motorola RAZR się tam zmieściła w pozycji poziomej.
Warto tutaj wspomnieć, że lapdock nie posiada gniazda typu jack do podłączenia słuchawek. Wydaje się to niepotrzebne, gdyż zawsze można podpiąć słuchawki do telefonu – niestety nie zawsze – co będziecie mogli zobaczyć na filmie.

Webtop 3

Owszem mam w telefonie ICS’a - system przeznaczony dla Europy zachodniej, który był udostępniony do testów początkiem lipca (oficjalna aktualizacja ma pojawić się w sierpniu, oby!). Jak już wcześniej wspomniałem zawiera on Webtopa opartego na Androidzie a nie na Ubuntu. Czy to lepiej czy gorzej, ciężko powiedzieć, na pewno inaczej. Wcześniejsza wersja działała dość ciężko, były widoczne ewidentne opóźnienia w interakcji pomiędzy użytkownik – system, co powodowało, iż dłuższa praca bywała dość męcząca. W przypadku nowej odsłony tego trybu jest znacznie lepiej, choć może być jeszcze lepiej.
Interfejs trybu upodabnia się do tego jaki możemy spotkać w tabletach z Androidem 4.0, niektóre aplikacji jak np. gmail przełączają swój tryb na widok tabletowy – co znacząco poprawia pracę z tą oraz innymi aplikacjami, które posiadają widok tabletowy.
Warto tutaj zaznaczyć, że tryb ten posiada jedną dość dużą wadę, natywny Webtop nie uruchomi się jeżeli nie będziemy mieć ustawionego launchera od Motoroli jako domyślnego (a launcher ten mimo iż jest szybki – nie posiada w ogóle opcji konfiguracyjnych), co w dalszej pracy korzystając np. z NOVA czy Apex jest dość niewygodne.
Warto tutaj wspomnieć, że w celu szybszego poruszania się prawo-lewo oraz góra-dół można wykonać na touchpadzie gest dwoma palcami we wcześniej wspomnianych kierunkach – co zdecydowanie usprawnia pracę z kilkoma pulpitami, podobnie można przesuwać strony www góra dół. Natomiast korzystając z myszy przesuwając ekrany można za pomocą kliknięcia w rejonie prawej lub lewej krawędzi.

Bateria

W obecnych smartfonach to rzecz święta, dlatego też lapdock został wyposażony we własną baterię, która po podłączeniu telefonu do urządzenia dodatkowo doładowuje nasz telefon. Informacja o poziomie naładowania obu baterii jest widoczna w prawym dolnym rogu oraz po rozwinięciu dodatkowych opcji klikając na zegar. Niestety z powodu zbyt krótkiego czasu testowania nie dane mi było sprawdzić jak długo urządzenie to potrafi działać na baterii.

Podsumowanie

Jeżeli ktoś bardzo lubi gadżety i jest osobą, która raczej konsumuje treści a nie tworzy je, oraz dodatkowo ma dość gruby portfel i nie szkoda jej wyciągnąć z tego portfela blisko 230 euro (w cenę nie jest wliczona cena telefonu) to zdecydowanie polecam. Osobiście raczej nie jestem przekonany do tego typu urządzeń. Gdyby miało ono dotykowy ekran to zdecydowanie byłbym na tak. Natomiast w obecnej sytuacji, gdzie tak naprawdę nie dane mi było dobrze poznać synergii telefonu oraz lapdocka nie jestem w 100% wstanie wydać odpowiedniego werdyktu.  

sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
mordzio   15 #1 23.07.2012 16:50

Moim zdaniem 1000 zł to stanowczo za dużo jak na stację dokującą. W tej cenie można kupić dobrego netbooka.
Motorola nie popisał się a i dała sprzęt na kilkudniowy test ?

Mifczu   12 #2 23.07.2012 17:45

Świetnie by było jakby do tego nie był potrzebny lapdock tylko dowolny system do którego po podłączeniu telefonu tworzyłby się drugi pulpit.

P.S.
Jesteś zadowolony z samego telefonu? Zdarzają się zacięcia animacji? Jak działają aplikacje różne na nim?

underface   14 #3 23.07.2012 19:56

@Mordzio jest jeszcze wersja lapdock 500 który ma przekątna 15 cali i jest o 100 euro droższy i ma kamerę do videorozmow

@Mifczu aby uruchomic webtopa 3 wystarczy kabel hdmi oraz tv/monitor z tym portem. wcześniejsza wersje webyopa można było tylko odpalic zr stacji dokującej lub lapdocka. Ewentualnie rootujac tel i wgrywajac apke o nazwie webtop.
Z tel jestem zadowolony nie doświadczyłem lagow podczas animacji i ogólnego używania tel. Ale coraz bardziej irytuje mnie podejście motoroli do klientów

Mifczu   12 #4 23.07.2012 20:16

ale do tv to się opłaca tylko zdjęcia pokazywać lub filmiki a jak siedzę przy kompie to fajnie by było z kompa szybko sms-a napisać czy odebrać, lub rozmowę przez słuchawki podłączone do kompa. A bateria ile ci trzyma? Dużo widgetów masz na pulpitach? Będzie update do 4.1?

underface   14 #5 23.07.2012 20:44

póki co to dla polski oficjalnego 4.0 nie ma a w tych rejonach co jest ludzie narzekają na bugi (ja osobiście na tym sofcie dla e.zachodniej nie zauważyłem żadnych). Póki co żadnego oświadczenia o JB nie ma (osobiście wątpię, aby pojawiła się oficjalna aktualizacja od Motorola, która stwierdzi po jakimś czasie, że tel nie kompatybilny z tym systemem [jak to miało miejsce z motorola defy, gdzie powiedzieli, że tel nie jest za słaby na 2.3.x a kilka miesięcy później wydali defy mini czy coś takiego już na 2.3.x])jak się pojawi to dobrze, ale kiedy to nie mam pojęcia, skoro ICS'a wdrażają już blisko 8 miesięcy. co do TV to masz rację, ale jak już masz PC'ta z monitorem i HDMI to fajnie się tego używa - ale nie rewelacyjnie. od siebie to polecam apki typu airdroid czy MyPhomeExplorer.
bateria na średnim używaniu 2 dni bez problemu. ale lubię być podpięty dość często do sieci, więc ładuję tel zawsze nocą (jak nie zapomnę) a jak zapomnę to wytrzyma na takim używaniu około 1.5 dnia.
co do ilości widgetów to mam 4 (a w zasadzie 5 bo jeden dodatkowo w pasku powiadomień - widgetsoid) zegar z pogodą, kalendarz oraz evernote oraz poweramp

edit.
odnosząc się jeszcze do samego wpisu dość ciekawą alternatywą może być: http://clamcase.com/clambook-android-and-iphone-laptop-dock/gallery.html

Autor edytował komentarz.
Soren   8 #6 23.07.2012 22:32

Pomysł fajny, wykonanie do kitu.
Co mnie denerwuje to fakt że nie da się tego gadgetu kupić w polsce. Dwa że cena jest śmiesznie wysoka, trzy że ma kilka z pozoru błachych wad (zmieniony układ klawiatury, brak jacka, za krótki kabel do telefonu) które skutecznie uniemożliwiają wygodne korzystanie, cztery - uzależnienie od launchera motoroli.

Klapa taka sama jak w wypadku atrixa.

underface   14 #7 23.07.2012 22:48

co do ceny to się zgodzę jest w 100% nie adekwatna do tego co otrzymujemy, bo tak naprawdę mamy touchpada, klawiaturę, monitor oraz dodatkowe zasilanie wpakowane w małe przenośne coś podobne do netbooka, niestety używanie nie było najmilsze, ale może gdybym to dłużej testował bo bym się przyzwyczaił, pytanie tylko po co?

djfoxer   19 #8 24.07.2012 09:34

Ciekawe urządzenie. Idea smartfonu, jako bazowego urządzenia zarówno w formie mobilnej jak i w domu (w formie stacjonarna) jest ciekawa. Odpada problem synchronizacji urządzeń, zakładania wielu kont, a dostajemy wspólny interface i dużą jednolitość w użytkowaniu. Szkoda, jednak, że cena jest wzięta z kosmosu. Tak naprawdę urządzenie nie ma w środku nic co usprawiedliwiałoby te 230 euro. Za tyle można kupić netbooka z rewelacyjnymi parametrami.

underface   14 #9 24.07.2012 09:38

@djfoxer
nie do końca ta synchronizacja jest ok, bo pulpit telefon to pulpit telefonu, a pulpit webtopa to puplit webtopa - szkoda, że tutaj nie ma interakcji, która pozwoliła by na "te same" ustawienia obu pulpitów

djfoxer   19 #10 24.07.2012 09:48

@underface
Ah, to tak. To co tam siedzi w środku? Fizycznie.

underface   14 #11 24.07.2012 09:55

@djfoxer
bateria;p całość jest napędzana prockiem i grafiką, która jest w telefonie

djfoxer   19 #12 24.07.2012 10:25

@underface
Tak myślałem :P Skąd ta cena więc się pytam? ;)

command-dos   18 #13 24.07.2012 10:54

@underface - koszt baterii do popularnego netbooka to około 160zł. Klawiatura to 60zł, matryca 250zł, obudowa ze 100zł, touchpad 50zł, wszystkie tasiemki i druty wewnątrz + zawiasy itp. 100zł. To jest 150-180 Euro (dla przeciętnego Europejczyja wydatek 230Euro, to tak jak dla przeciętnego Polaka wydatek 230zł). Wydaje mi się, że cena nie jest tak mocno wygórowana - jasne można byłoby taniej, ale to nie jest masówka na skalę netbooków. Netbooki na początku (jak były dziwadłem) też wydawało się, że cena nie bardzo rozsądna... Ja kiedyś sprawię sobie takie cacko zamiast laptopa, tylko niech będę mógł uruchomić ubuntu na androidzie bez żadnych zbędnych hacków ;)

underface   14 #14 24.07.2012 11:00

@command-dos
w sumie masz rację, ale cena mimo wszystko odstrasza tym bardziej, że za niewiele więcej można kupić netbooka pełną gębą. a co do dystrybucji linuxa to jak wcześniej wspomniałem poprzedni webtop był oparty na ubuntu - powstały nawet mody (trzeba było się trochę nakombinować) i bez problemu na partycji webtopa ludzie odpalili pełną dystrybucję ubuntu

edit.
osobiście czekam na coś takiego
http://www.tomick.pl/oprogramowanie/video-ubuntu-for-android-edycja-dokumentow/

Autor edytował komentarz.
command-dos   18 #15 24.07.2012 12:07

dokładnie @underface, o tym właśnie mówię :) http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3pZUCKt0RKc

Axles   18 #16 30.07.2012 08:18

Ciekawa zabawka, aż do teraz nie miałem pojęcia o istnieniu czegoś takiego. Wpis konkretny, ale zabrakło trochę szczegółów wnętrza, o których dowiedziałem się z komentarza czyli, że nie ma tam grafiki, procka, ramu bo Lapdock korzysta z podzespołów smartfona.

  #17 28.08.2012 10:44

Pytanko - co to za widget zegara z pogodą? Mam Razra z ICS i go nie mam w preinstalowanych..