Unia Europejska zwiera szeregi przeciwko cyberprzestępcom

Unia Europejska zwiera szeregi przeciwko cyberprzestępcom

Marcin Paterek
11.01.2013 16:21

Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością dziś oficjalnie rozpoczęło działalność. Instytucja z siedzibą przy biurze Europolu w Hadze zajmie się rozwiązywaniem szeregu spraw obejmujących m.in. rozprowadzanie złośliwego oprogramowania, phishing, kradzież tożsamości, włamania internetowe i seksualne wykorzystywanie dzieci. EC3 […] pozwoli mobilizować dostępne zasoby ze wszystkich państw członkowskich, dzięki czemu może ono ograniczyć zagrożenie ze strony przestępców internetowych niezależnie od tego, w jakim kraju działają — oświadczył Troels Oerting, szef organizacji.

Obraz

Powołanie Centrum to odpowiedź na rosnący odsetek osób pokrzywdzonych w międzynarodowych sprawach, które wykraczają poza możliwości operacyjne policji krajowej. Instytucja ma zbierać informacje nt. działalności cyberprzestępców, wspierać dochodzenia w sprawach karnych i zachęcać kraje członkowskie Unii do stosowania jednolitych rozwiązań. Na celowniku organizacji mają znaleźć się przede wszystkim zorganizowane grupy przestępcze, które specjalizują się w atakach na bankowość elektroniczną i kluczową infrastrukturę informatyczną UE, a także w rozprowadzaniu materiałów powiązanych z przemocą seksualną wobec dzieci. Ponadto Centrum ma sporządzać oceny zagrożenia (obejmujące analizę tendencji, prognozy i wczesne ostrzeganie) oraz wspierać działania na rzecz rozszerzenia możliwości organów ścigania, sędziów i prokuratorów.

Z najnowszych badań Eurobarometru wynika, że 89 proc. Europejczyków unika ujawniania danych osobowych w Internecie, a 12 proc. stało się ofiarami oszustów. Powołując się na raport Nortona z 2011 r., Centrum podaje, że co roku łączne straty poszkodowanych w wyniku działalności cyberprzestępczej na całym świecie szacuje się na ok. 290 mld euro.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)