US Navy piraci na ogromną skalę. 38 licencji wystarczyło im na 558 tys. komputerów

US Navy piraci na ogromną skalę. 38 licencji wystarczyło im na 558 tys. komputerów

15.11.2016 23:24, aktual.: 15.11.2016 23:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy piratem jest zwykły Kowalski, ukaranie go nie jest trudne,właściwe służby poradzą sobie z tym błyskawicznie. Co jednak,gdy za piractwo wzięłą się najpotężniejsza flota wojennaświata, czyli US Navy? I nie, wcale nie chodzi o rabowanie statków.Amerykańska marynarka wojenna została oskarżona o piractwosoftware’owe na bezprecedensową skalę przez niemiecką firmęBitmanagement Software, tworzącą oprogramowanie do trójwymiarowejwizualizacji geograficznej. Poszło o bagatela, 558 466 kopii.

W swoim złożonym w lipcu br. pozwie Niemcy twierdzą, że USNavy piraci ich program BSContact Geo na ogromną skalę. W 2011 roku BitmanagementSoftware dostarczyło licencje na 38 stanowisk, dla celów testowaniai integracji z systemami klienta. Aby ułatwić prowadzenie testów,z dostarczonej kopii usunięto mechanizmy antypirackie Flexwrap,które śledzić miały i ograniczać jego wykorzystanie.

Obraz

Amerykanie byli podobno bardzo zadowoleni, doceniającinteraktywność programu i jakość generowanej grafiki – BSContact Geo określono jako szczególnie użyteczne dla dużychorganizacji wojskowych. Zdecydowano się rozpocząć wdrożeniena dużą skalę i rozpoczęto rozmowy w sprawie nabycia dodatkowychlicencji.

Rozmowy chyba jednak nie toczyły się po myśli Amerykanów. W2014 roku, nie czekając na zgodę producenta oprogramowania, US Navyzainstalowało BS Contact Geo na co najmniej 558 466 komputerach, bezpłacenia za licencje. Wówczas każda licencja kosztowała 800 euro, równowartość nieco ponad 1067 dolarów. Co gorsze, podczas tegowdrożenia wykorzystano kopię z usuniętym mechanizmem Flexwrap,mającym śledzić wykorzystanie BS Contact Geo, tak że pełna skalanaruszenia jest producentowi nieznana. Działanie takie otwarcienaruszało licencję – finalne kopie miały wszystkie działać zaktywnym Flexwrapem.

Kodeks karny USA określa maksymalną wysokość odszkodowania zakażde naruszenie praw autorskich na 150 tys. dolarów, niemieckafirma wystąpiła jednak o odszkodowanie w minimalnej kwocie 596 308103 dolarów – po wspomniane 1067 dolarów za każdą licencję.Bitmanagement Software podkreśla, że mimo usilnych próbskomunikowania się z wyższej rangi przedstawicielami US Navy w celuwynegocjowania zapłaty za wykorzystywane oprogramowanie, nikt z niminie chciał rozmawiać.

US Navy odpowiedziało wczoraj na lipcowy pozew BitmanagementSoftware. Odpowiedź jest zdumiewająca. Obrona przyznaje, żeoprogramowanie zostało zainstalowane na setkach tysięcy komputerównależących do marynarki wojennej, ale zaprzecza, jakoby stało sięto bez wiedzy producenta. Podkreśla, że zakupione zostało 38licencji, ale zarazem zaprzecza, by licencje te były „ograniczone”.Zaprzecza też, jakoby kiedykolwiek oficjalnie uznało, że koniecznyjest zakup dodatkowych licencji, aby BS Contact Geo dostarczyćkońcowym użytkownikom.

Cóż, 600 mln dolarów to nie jest wcale dużo dla US Navy. Toraptem równowartość ceny pięciu nowych myśliwców F-35 w wersjidla lotnictwa morskiego. Zobaczymy, jak na sprawę spojrzyamerykański sąd federalny w sprawie wytoczonej przez zagranicznąfirmę wobec organizacji, która bądź co bądź jest podstawąamerykańskiej potęgi na świecie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)