Uwaga na połączenia z numerów +53. Jak uniknąć nieprzyjemności?

Uwaga na połączenia z numerów +53. Jak uniknąć nieprzyjemności?03.01.2018 13:00
Uwaga na połączenia z numerów +53. Jak uniknąć nieprzyjemności?

W Sieci pojawia się coraz więcej zgłoszeń o kolejnych próbach oszustw. Tym razem mowa o głuchych telefonach i nieodebranych połączeniach z numerów z prefiksem +53. Istotą jest zmuszenie ofiary do oddzwonienia na wspomniany numer, co może się wiązać ze sporą opłatą, ponieważ dodzwonimy się za granicę, a konkretnie do kogoś z Kuby. O szczegółach informuje Niebezpiecznik.

Okazuje się, że do jego redakcji napływają kolejne zgłoszenia numerów rozpoczynających się prefiksem +53, dzwoniących do użytkowników tylko przez krótką chwilę. Chodzi o to, by ofiara nie miała szans odebrać telefonu (połączenia trwają nawet tylko sekundę) i by zaciekawiona nieodebranym połączeniem zdecydowała się oddzwonić. Może być to kosztowne, ponieważ +53 jest prefiksem numerów z Kuby.

Co więcej, przynajmniej jedna z ofiar przyznaje się, że oddzwoniła na nieznany numer tylko dlatego, że jej telefon obok numeru wyświetlił napis Kuba. W tym przypadku chodziło oczywiście o identyfikację kraju, skąd pochodzi połączenie, zaś ofiara błędnie założyła, że jest to identyfikator osoby z takim imieniem z jej książki adresowej – połączenie zwrotne wykonała odruchowo.

Nieodebrane połączenia z Kuby (najprawdopodobniej nie od Kuby), źródło: niebezpiecznik.pl
Nieodebrane połączenia z Kuby (najprawdopodobniej nie od Kuby), źródło: niebezpiecznik.pl

Jak uniknąć nieprzyjemności?

Sposobów na unikanie podobnych sytuacji jest kilka. Pierwsza i niezawodna metoda to postawienie na zdrowy rozsądek i rezygnację z oddzwaniania na nieznane nam numery, szczególnie zza granicy. Przykładem nie muszą być tylko numery z Kuby. Jak zauważa Niebezpiecznik, innym równie sprytnym w tym kontekście numerem mógłby być jakiś z prefiksem +225, który pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej, a mógłby przecież zasugerować odbiorcy, że chodzi o Warszawę.

Idąc dalej, numery, które wydają się nam podejrzane można zablokować w ustawieniach wielu telefonów dodając je do tak zwanej listy odrzucanych połączeń. Wówczas, jeśli raz zauważymy połączenie od potencjalnie niebezpiecznego i nieznanego numeru, a następnie dodamy go do listy, przy następnej próbie połączenia zostanie automatycznie odrzucony przez system. Dodatkowe metody blokowania wybranych numerów oferują również często operatorzy.

Ostatnim sposobem na samodzielne poradzenie sobie z ewentualnym zagrożeniem, w przypadku Androida jest skorzystanie z dodatkowej aplikacji, która podczas połączenia przychodzącego wyświetli informacje o przychodzącym numerze i opinie innych, którzy zdążyli go już ocenić. Ciekawym przykładem jest aplikacja Odebrać telefon?, której konfigurację opisywaliśmy w odrębnej publikacji.

Program wymaga do działania udzielenia uprawnień dostępu do kontaktów i połączeń, ale z uwagi na istotę aplikacji są one uzasadnione. Podobnych udzielamy w końcu dowolnemu innemu dialerowi, aplikacji do obsługi SMS-ów czy choćby komunikatorowi WhatsApp. Na koniec raz jeszcze zwracamy jednak uwagę, iż w tym przypadku zagrożona dodatkową opłatą jest próba oddzwonienia na nieznany numer, nie zaś odebrania połączenia, więc wskazania podobnych aplikacji należy traktować jedynie jako wskazówki.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)