Uwierzytelnioną pocztę elektroniczną prześlemy przez swój bank

Uwierzytelnioną pocztę elektroniczną prześlemy przez swój bank

Uwierzytelnioną pocztę elektroniczną prześlemy przez swój bank
Mariusz Błoński
24.10.2017 12:03

Polska firma z branży technologii finansowych (fintech) BankMail ma gotowy system wysyłania i odbierania uwierzytelnionej poczty przesyłanej za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Pierwszy bank ma go wdrożyć jeszcze przed końcem marca przyszłego roku.

BankMail to skrzynka na dokumenty uwierzytelnione podpisem elektronicznym, takie jak umowy, faktury czy wypowiedzenia umów. Do skrzynki przechodzimy logując się do portalu swojego banku. Możemy z niej wysłać dowolny uwierzytelniony dokument i nie musimy znać przy tym adresu odbiorcy. Mamy przy tym pewność, że wiadomość do niego dotrze. Odbiorca dokumentu za pomocą tradycyjnego e-maila otrzymuje powiadomienie o nadejściu poczty uwierzytelnionej. Istnieje też możliwość dodatkowej autoryzacji za pomocą systemu wykorzystywanego w danym banku, np. jednorazowego kodu wysyłanego SMS-em. BankMail ma pełnić rolę bezpieczniej, uwierzytelnionej skrzynki i elektronicznego archiwum dla istotnych dokumentów. Będą z niego mogli korzystać zarówno odbiorcy indywidualni, jak i firmy oraz instytucje.

BankMail korzysta z szyfrowania, dysponuje certyfikatem wydanym przez Narodowe Centrum Certyfikacji. Żadna z instytucji biorących udział w przekazaniu korespondencji, ani bank klienta, ani dostawca technologii szyfrowania, ani BnakMail nie dysponuje wszystkimi kluczami potrzebnymi do odczytania wiadomości. Usługa jest też zgodna z unijnym rozporządzeniem eIDAS.

Prezesem BankMaila jest Michał Olszewski, były prezes SkyCash Poland, który brał udział w pracach zespołu doradczego Ministerstwa Cyfryzacji ds. e-doręczeń. Wysłanie przez BankMaila podpisanego elektronicznie dokumentu jest tak proste jak przelew w bankowości elektronicznej. Bankowość elektroniczna w Polsce to ponad 15,5 mln aktywnych klientów, a doświadczenia związane ze składaniem przez systemy bankowe wniosków w programie 500 plus są pozytywne, stwierdził Olszewski.

Wdrożenie systemu BankMail w dowolnym banku ma trwać nie dłużej niż 4 miesiące. Firma będzie zarabiała na opłatach pobieranych za przesyłanie dokumentów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)