Używasz Linuksa, póki co unikaj Radeona RX 590 – karta nie zadziała prawidłowo

Używasz Linuksa, póki co unikaj Radeona RX 590 – karta nie zadziała prawidłowo29.11.2018 06:06
Używasz Linuksa, póki co unikaj Radeona RX 590 – karta nie zadziała prawidłowo

Jeśli korzystacie z systemu Linux i właśnie zapragnęliście nabyć nowego Radeona RX 590, to na ten moment lepiej będzie wstrzymać się z zakupem. Jak się okazuje, najnowsza grafika marki AMD ma nieokreślone jeszcze błędy w oprogramowaniu układowym, które uniemożliwiają jej prawidłowe funkcjonowanie, bez względu na zastosowany sterownik.

Wydawałoby się, że skoro Radeon RX 590 jest niczym innym jak shrinkiem modelu RX 580, nie powinno być z nim żadnych dodatkowych problemów. A jednak z jakiegoś powodu przynajmniej część nowych konstrukcji odmawia prawidłowej współpracy z Linuksem.

W dniu premiery karty, wykorzystawszy otwarty sterownik AMDGPU, sprzęt w ogóle nie dawał obrazu, a na dodatek wentylatory rozkręcały się do maksimum. Po kilku dniach, wraz z wydaniem łatki i świeżych mikrokodów, sytuacja uległa poprawie na tyle, aby platformę uruchomić, ale wciąż wstępowały problemy z akceleracją. To samo w przypadku sterowników AMDGPU-PRO oraz oficjalnych Radeon Software 18.40 – skarżą się testerzy z serwisu Phoronix.

Dodają też, że problemem w takim wypadku jest najprawdopodobniej wadliwy vBIOS. I choć sami mieli okazję sprawdzić jedynie model stworzony przez Sapphire'a, przypisują niekompatybilności bardziej globalny status. (Za vBIOS-y odpowiada głównie AMD, a kolejni vendorzy tylko mniej lub bardziej je personalizują, zmieniając na ogół taktowania i sposób zachowania wentylatorów).

Zespół odpowiedzialny za sterowniki AMD dla Linuksa obiecuje zbadać sprawę. Na ten moment, składając komputer na Linuksie, lepiej wybrać starszego Radeona RX 580.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)