VAT na e-booki w Polsce ma zostać obniżony. Rząd już ma projekt ustawy

VAT na e‑booki w Polsce ma zostać obniżony. Rząd już ma projekt ustawy

VAT na e-booki w Polsce ma zostać obniżony. Rząd już ma projekt ustawy
VAT na e-booki w Polsce ma zostać obniżony. Rząd już ma projekt ustawy
06.03.2019 15:48

Ceny książek elektronicznych to jeden z czynników powstrzymujących czytelników przed porzuceniem papieru. Na szczęście polski rząd znów pracuje nad zmianą tej sytuacji – ma już projekt ustawy, która obniży stawkę VAT na wydania elektroniczne, oraz termin wdrożenia. Skorzystają także niektóre pozycje papierowe.

Przy niektórych wydaniach książek dochodzi do kuriozalnej sytuacji, gdy wersja elektroniczna jest nieznacznie droższa od papierowej, a przecież kupując papier, musimy zapłacić też za materiał, druk i fizyczną dystrybucję, z zasady droższą od sprzedaży cyfrowej. Część winy za to ponosi stawka VAT i Polska nie jest jedynym krajem UE, który ma z tym problem. Papierowi pomóc miała ustawa o książce, regulująca ceny wydań, ale ten projekt w końcu nie doszedł do skutku.

Zmiany VAT-u na towary i usługi

Zmiana stawek VAT na e-booki jest częścią projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku i towarów i usług oraz ustawy Ordynacja Podatkowa. Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów jest niemałym zaskoczeniem. VAT na e-booki został obniżony, ale projekt podnosi kilka innych podatków, a politycy niechętnie podpisują się pod takimi decyzjami.

Szczegóły zmian zostały wyszczególnione na [url=]stronie Kancelarii Premiera[/url]. Najważniejszy z punktu widzenia cyfrowej rozrywki jest punkt:[frame]Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5 proc. stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23 proc. stawką VAT).[/frame]Zakładam, że do tej kategorii niezmiennie pasują także audiobooki – w końcu to książka „na dysku”, a sprzedawanie jej jest dostarczeniem towaru, a nie świadczeniem usługi.

Równie korzystne zmiany czekają czasopisma. Wszelkie dzienniki i tygodniki zostaną objęte niższym VAT-em i nośniki cyfrowe nie będą z tej zasady wykluczone. Jest jednak pewien haczyk. VAT na wydawnictwa specjalistyczne i magazyny branżowe zostanie podniesiony i zrównany z podatkiem za klasyczne czasopisma. Będzie to 8 proc. Wyjątkiem jest prasa regionalna, która pozostanie opodatkowana na poziomie 5 proc. ze względu na swoją specyfikę.

Gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – zostaną objęte 8 proc. stawką VAT (oznacza to zejście ze stawki 23 proc. w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy). Czasopisma specjalistyczne – podwyższenie stawki z 5 na 8 proc. Podwyżka nie obejmie drukowanych czasopism regionalnych i lokalnych, a także tych umieszczonych na dyskach i płytach oraz podobnych nośnikach, dla których utrzymano stawkę 5 proc.

Kiedy zmiany?

Wiemy już, że e-booki dostaną VAT wysokości 5 proc., elektroniczne czasopisma zaś 8 proc. Nowe stawki dla nich zaczną obowiązywać od 1 czerwca. W tym dniu wprowadzona zostanie także wiążąca informacja stawkowa (WIS) – decyzja wydawana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na potrzeby opodatkowania VAT. Będzie ją mógł uzyskać każdy podatnik. Jej celem jest rozwiewanie wątpliwości i jednoznaczne określanie stawek VAT na produkty, co do których można mieć wątpliwości. Miejmy nadzieję, że pozwoli to zapobiec powtórce ze sprzedawania e-booków jako usług. Od 1 stycznia 2020 zaś zmieni się sposób identyfikacji produktów.

Projekt ustawy i dodatkowe materiały są dostępne na stronach rządu. Ustawa powinna teraz trafić do Sejmu, o ile znów nie zostanie zamrożona na kilka miesięcy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)