Vim Keyboard Cover: nakładka, dzięki której nie zgubisz się w vimie

Vim Keyboard Cover: nakładka, dzięki której nie zgubisz się w vimie02.06.2017 16:05
Vim Keyboard Cover: nakładka, dzięki której nie zgubisz się w vimie

Pytanie „jak wyjść z vima” nieodmiennie pozostaje jednym znajpopularniejszych w bazie pytań deweloperskich serwisu StackOverflow – i chyba nic w tym dziwnego: kombinacje klawiszy :wq czy:q! są chyba ostatnim, co przychodzi do głowy normalnemuużytkownikowi, który chciałby wyjść z uruchomionego właśnieprogramu. Teraz jednak zamiast pytać w Stack Overflow, jak cośzrobić w vimie, możecie sięgnąć po Vim Keyboard Cover –fantastyczne naklejki na klawisze, dzięki którym klawiatura waszegolaptopa będzie przypominała ZX Spectrum.

350200716381611969

Nauczyć się vima nie jest łatwo. Ten znakomity edytor, którypozwala pracować bez odrywania rąk od klawiatury, pozostaje od latjednak ulubionym narzędziem rzeszy programistów i administratorów,umiejących go w mniejszym lub większym stopniu. Większość umiejednak w mniejszym stopniu, pozostaje na poziomie podstawowych komenddo usuwania linii (dd) czy centrowania kursora (zz). To jednakwierzchołek góry lodowej, opanowanie narzędzia możliwe jest tylkoprzez jego regularne używanie na coraz bardziej zaawansowanympoziomie.

Niedawno Stack Overflow opublikował dane o popularnościzapytania o wyjście z vima – Polacy znaleźli się na ósmymmiejscu, około 3,5% wszystkich zapytań dotyczyło tego poważnegoproblemu. Ilu pyta o te trudniejsze rzeczy, tego nie wiemy, być możenawet nie wie, że można o cośtakiego pytać. W końcu tych wszystkich możliwości vimanormalnie w programie nie widać.

350200716381808577

Wielką pomocą może więc okazać się kosztująca raptem 20dolarów nakładka Vi/VimKeyboard Cover. Jej producent, firma Editor Keys, ma sporedoświadczenie w tworzeniu specjalizowanych nakładek klawiaturowychdo poważnych aplikacji, takich jak Avid, Photoshop czy Ableton –tym razem po raz pierwszy wyprodukowała coś dla deweloperów.

Niestety nakładka przeznaczona jest tylko dla klawiatur Apple(zarówno laptopowych, jak i desktopowych – iMac Wireless), efektjest jednak fantastyczny, sądząc po zdjęciach: kolorowo opisanesilikonowe membrany na klawisze przypominają nieco czasy gumowego ZXSpectrum, zarazem jednak niczego nie odbierają z wygody pisania namakowych klawiaturach. Dodatkowo silikonowe nakładki chroniąklawisze przed wytarciem i uszkodzeniem.

350200716382005185

Jeśli Vim Keyboard Cover znajdzie uznanie na rynku, producentwyda wersję dla klawiatur Microsoft Surface, a następnie innychpopularnych deweloperskich laptopów. No cóż, naklejka to technika prosta, ale długo pozostanie najlepszym sposobem na dostosowanie klawiatury do aplikacji. Apple Touchbar wszystkich klawiszy przecież nie obejmie, a OLED-owe konstrukcje takie jak Optimus wciąż pozostają tylko ciekawostkami.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)