VirusTotal Uploader teraz dostępny również dla użytkowników systemu OS X

VirusTotal Uploader teraz dostępny również dla użytkowników systemu OS X

VirusTotal Uploader teraz dostępny również dla użytkowników systemu OS X
Redakcja
28.05.2014 11:57, aktualizacja: 28.05.2014 17:42

Google postanowiło pomóc użytkownikom systemu OS X, którzy nie są do końca pewni pobieranych z sieci plików. Firma udostępniła dla tej platformy swoją aplikację VirusTotal Uploader, która pozwala na szybkie przesłanie pliku do serwisu VirusTotal i jego przeskanowanie przez kilka silników antywirusowych znanych firm w celu znalezienia kryjącego się w nich szkodliwego oprogramowania. Choć system ten zdecydowanie nie jest tak częstym celem ataków jak Windows i malware na niego występuje w niewielkiej ilości, sama aplikacja może być przydatna również dla testerów.

350108657196951489

Zacznijmy może od tego, skąd tu w ogóle informacje o Google w przypadku tematu dotyczącego VirusTotal? Nie wszyscy o tym wiedzą, ale serwis ten został przejęty przez giganta już w 2012 roku i od tego czasu należy właśnie do Google. Co więcej, bardzo możliwe, że informacje w nim pozyskane przez samych użytkowników wysyłających próbki malware są wykorzystywane chociażby w przeglądarce Google Chrome do sprawdzania po sumach kontrolnych pobieranych plików i automatycznego blokowania tych uznanych za szkodliwe. Aplikacja dla systemu Windows była dostępna od dłuższego czasu, integrację z VirusTotal zapewniają również niektóre inne aplikacje, jak chociażby polski SpyShelter, który poradził sobie w naszym teście wyspecjalizowanego keyloggera.

Aplikacja dla OS X nie odbiega pod względem możliwości od tej z Windowsa. Pozwala na szybkie przeciągnięcie plików do okna programu. Wtedy są one wysyłane do serwisu, gdzie następuje skanowanie. Wyniki użytkownik ma już w oknie aplikacji, dodatkowy link pozwala zapoznać się na stronie internetowej z szczegółami. Oczywiście wyniki nie mogą się równać z tym, co zgłosiłaby wyspecjalizowana aplikacja antywirusowa, bo skanowanie silnikiem z użyciem samych sygnatur to nie to samo, co używanie mechanizmów heurystycznych, reputacji i analizy behawioralnej, w jakie coraz częściej wyposaża się oprogramowanie tego typu. VirusTotal Uplodera, zarówno w wersji dla OS X jak i systemu Windows możecie znaleźć na oficjalnej stronie projektu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)