Visual Basic 6 niczym karaluch, przeżyje wszystko?

Visual Basic 6 niczym karaluch, przeżyje wszystko?

11.06.2012 12:51

Wygląda na to, że obok karaluchów, szansę przeżycia totalnej zagłady ma jeszcze jeden nieśmiertelny przyjaciel człowieka - Visual Basic 6. Microsoft ogłosił niedawno, że wsparcie dla aplikacji VB6 zostanie zapewnione przez cały cykl życia Visty, Windows Server 2008, Windows 7 oraz... całej rodziny Windows 8. Początek VB6 to rok 1998, więc aplikacje w tym języku będą wspierane przez przynajmniej 24 lata. Dla porównania, .NET Framework 1.0 z 2002 roku jest już niekompatybilny z Windows 7 z 2009 roku.

Co ciekawe, nie ma już wsparcia dla narzędzi pozwalających tworzyć aplikacje w VB6 - Microsoft zaprzestał wsparcia dla Visual Basic 6 Enterprise i Standard w marcu 2005. Nie przeszkadza to jednak w całkiem sprawnym funkcjonowaniu społeczności programistów - David Platt w najnowszym MSDN Magazine pisze, że jego zasadą programowania w VB6 była dewiza: jeśli nie da się tego zrobić w dziesięć minut, nie da się tego zrobić w ogóle. Może warto zastanowić się, jaki jest powód tego, że technologia z 1998 roku po dziś dzień sprawdza się w wielu wymagających zadaniach i cieszy się taką sympatią użytkowników?

Platt twierdzi, że największą zaletą VB6 była właśnie prostota. Był to język zaprojektowany tak, by programiści z niewielkim doświadczeniem byli w stanie szybko tworzyć dość ograniczone, ale jednak funkcjonalne aplikacje. Kiedy Microsoft zdecydował się wydać VB.NET, była to próba przekwalifikowania takich właśnie prostych "kierowców autobusów" w "pilotów odrzutowców" - nie skończyło się to powodzeniem. Co więcej, prostota tworzenia aplikacji w VB6 powoduje, że trzeba mieć naprawdę istotny powód do migracji działającego i sprawdzonego kodu tych aplikacji. Pod tymi dwoma względami VB6 wydaje się naprawdę mocno unikatowy na tle podobnych historycznych technologii - jak Borland Delphi, Microsoft FoxPro czy Sybase PowerBuilder.

Pytanie, czy w chwili obecnej można wskazać jakiś współczesny odpowiednik klasycznego Visual Basica? Coś, co użytkownikom bez zaawansowanej wiedzy informatycznej pozwala równie łatwo i przyjemnie tworzyć aplikacje, z których dumne będą mogły być ich dzieci?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)