Visual Studio 2015: lepszy do programowania Androida (i nie tylko) niż narzędzia od Google?

Visual Studio 2015: lepszy do programowania Androida (i nie tylko) niż narzędzia od Google?

Visual Studio 2015: lepszy do programowania Androida (i nie tylko) niż narzędzia od Google?
Piotr Maciejko
20.07.2015 23:10, aktualizacja: 21.07.2015 11:11

Microsoft ogłosił dziś wydanie najnowszej wersji swojego zintegrowanego środowiska programistycznego Visual Studio 2015. Zespół odpowiedzialny za jego rozwój skupił się przede wszystkim na dostarczeniu lepszej jakości narzędzi do tworzenia aplikacji na wszystkie trzy najpopularniejsze platformy mobilne. Programiści pomyśleli również o osobach, które zajmują się projektowaniem aplikacji internetowych oraz usług bazujących na rozwiązaniach chmurowych. Największe zmiany dotyczą jednak szeroko pojętych narzędzi diagnostycznych.

Koncern z Redmond w najnowszej wersji swojego IDE postawił przede wszystkim na ujednolicenie profilowania i diagnostyki. Narzędzia służące do skrupulatnego sprawdzania działania kodu są teraz zorganizowane w jednym miejscu – oknie narzędzi diagnostycznych. Programistom korzystającym z rozwiązań Microsoftu zapewne spodoba się nowa funkcja o nazwie PerfTips, która działa podobnie jak znane wszystkim podpowiedzi. Różnica zawiera się w rodzaju dostarczanej informacji. Podczas debugowania, PerfTips wyświetla dane dotyczące wydajności aktualnie testowanego fragmentu kodu.

Obraz

Visual Studio 2015 wprowadza również zmiany w kwestii liczby platform pod które można tworzyć oprogramowanie. Najnowsza wersja zintegrowanego środowiska programistycznego Microsoftu pozwoli na zaprogramowanie aplikacji dla wszystkich trzech najpopularniejszych systemów mobilnych – Android, iOS i Windows. Na tym jednak nie koniec, koncern ulepszył także narzędzia do tworzenia projektów w oparciu o Apache Cordova i rozwiązania firmy Xamarin. Należy dodać, że Visual Studio 2015 jest pierwszym środowiskiem programistycznym Microsoftu, które domyślnie dostarcza wysokiej jakości emulator Androida. Pozwala on testować aplikacje tworzone z myślą o mobilnej platformie Google i nie wymaga do działania dodatkowego oprogramowania, czy urządzenia.

Obraz

Najnowsza wersja Visual Studio jest dystrybuowana z zaktualizowanymi wersjami ASP.NET 4.6 oraz Azure SDK 2.6. W przypadku pierwszego rozwiązania ulepszenia obejmują Web Forms, MVC 5 i WebAPI 2. Zaktualizowana wersja Azure SDK zawiera natomiast sprawniejsze mechanizmy wdrażania stron internetowych i usług opartych na rozwiązaniach chmurowych.

Przy okazji tego wydarzenia, firma poinformowała o wydaniu aktualizacji Update 5 dla poprzedniej wersji swojego zintegrowanego środowiska programistycznego. Microsoft nie omieszkał również pochwalić się statystykami – Visual Studio 2015 Community Edition zostało pobrane 5 milionów razy przez 3,2 miliona zarejestrowanych użytkowników, natomiast dostępne na wszystkie najpopularniejsze platformy Visual Studio Code, które zostało wydane w kwietniu bieżącego roku, osiągnęło pułap 500 tysięcy pobrań. Dane wyglądają obiecująco i dobrze rokują na przyszłość.

Visual Studio 2015 Community jest dostępne do pobrania bezpośrednio ze strony projektu. Zachęcamy także do wypróbowania Visual Studio Code.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)