Vivaldi przed przełomem. Następca klasycznej Opery idzie w doskonałość interfejsu

Vivaldi przed przełomem. Następca klasycznej Opery idzie w doskonałość interfejsu

Vivaldi przed przełomem. Następca klasycznej Opery idzie w doskonałość interfejsu
14.07.2015 13:17, aktualizacja: 15.07.2015 09:55

Trudno uwierzyć, że pierwszawersja przeglądarki Vivaldi pojawiła się zaledwie pół rokutemu. Projekt, za którym stoi Jon von Tetzchner, wieloletni szefOpery Software, rozwija się bardzo dynamicznie – jak niektórzymówią, znacznie dynamiczniej niż oficjalna przeglądarka odwspółczesnej Opery. Niebawem pojawić się ma przełomowe wydanieTechnical Preview 4, ale już dziś dostępna w kanale wydawniczymsnapshot kompilacja rozwiązuje praktycznie wszystkie dotychczasoweusterki, czyniąc z Vivaldiego przeglądarkę, która możezainteresować nie tylko lubiących eksperymenty.

Przeglądarka nie ma oficjalnego harmonogramu rozwoju i niewiadomo, co w kolejnych wersjach pokażą jej deweloperzy, alepodejrzewa się, że Technical Preview 4 może być ostatnim przedprezentacją finalnej wersji, przynoszącym oficjalne wsparcie dlarozszerzeń z Chrome (dziś ich ręczne instalowanie jest jużmożliwe, choć efekty bywają różne). Póki co jednak dostajemykolejne ulepszenia interfejsu użytkownika – widac, że budowanaobecnie na Chromium 44 przeglądarka wyrasta pod tym względem nabardzo zaawansowany produkt.

Obraz

Od zaprezentowanej miesiąc temu wersji 1.0.201.2zrobiono niemało. Dostaliśmy ładną i przyjemną dla oczu ciemnąskórkę, przełączanie się między kartami za pomocą kółkamyszy, ekran podpowiedzi dla skrótów klawiaturowych. Kolejnakompilacja przyniosła możliwość włączania i wyłączania gestówmyszy za pomocą klawiatury, by ułatwić życie użytkownikomlaptopów – teraz by na gładziku skorzystać z gestu, wystarczyprzycisnąć klawisz Alt i wykonać na nim gest myszy, a takżekompatybilność z rozszerzeniem AdBlock Plus.

Następnie przyszło uporządkowanie ekranu Szybkiego Wybierania(można teraz np. kontrolować reguły wyświetlania miniaturek –rzecz przydatna dla odwiedzających strony, którymi nie chcielibysię chwalić przed znajomymi czy współdomownikami), aż w końcuwzięto się za duże polowanie na bugi – najnowsza wersja poprawiazachowanie renderowanie menu, skalowanie stron, okienka w ciemnejskórce, skróty klawiaturowe, szybkie wybieranie i widok z paskiemadresowym na dole ekranu.

Odpowiedzialny za kontakt z użytkownikami w Vivaldim RuaríOdegaard prosi wszystkich o zgłaszanie niewyeliminowanych jeszczeusterek, gdyż Technical Preview 4 jest tuż za rogiem. Jeślichcecie w tym pomóc, zapraszamy do pobrania rozwojowej wersjiprzeglądarki z naszej bazyoprogramowania.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)