VPN jako bezpieczna metoda dostępu do treści w internecie. Sprawdź, jakie daje korzyści

VPN jako bezpieczna metoda dostępu do treści w internecie. Sprawdź, jakie daje korzyści

VPN ma wiele zalet, fot. Pixabay
VPN ma wiele zalet, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
22.10.2019 16:05, aktualizacja: 23.10.2019 08:38

Przeglądanie internetu nie zawsze wiąże się z bezproblemowym i wygodnym docieraniem do wszystkich treści, jakich poszukujemy. Często z uwagi na ograniczenia regionalne lub w związku z obawami o prywatność, niektóre materiały są pomijane.

Warto jednak wiedzieć, że tym niedogodnościom można łatwo zaradzić, a receptą jest VPN – prywatna, wirtualna sieć, która szyfruje dane, dbając tym samym o bezpieczeństwo użytkownika. Atuty takiego rozwiązania postaram się przybliżyć na przykładzie VPN Surfshark.

Bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu

Pierwsza zaleta wynikająca ze stosowania połączenia VPN to szyfrowanie ruchu. Po utworzeniu nowego połączenia, ruch sieciowy jest przekierowywany przez jeden z routerów VPN, a przekazywane informacje są wcześniej szyfrowane. Uniemożliwia to "podsłuchiwanie" łączności przez osoby trzecie, co z pewnością docenią użytkownicy na co dzień wymieniający z innymi poufne dane.

Co ważne, nie cały ruch sieciowy musi być przesyłany przez prywatną, wirtualną sieć. VPN Surfshark pozwala na przykład tworzyć tak zwane "białe listy" i umieszczać na nich zaufane aplikacje, które mogą korzystać z bezpośredniej, tradycyjnej łączności. Szyfrowanie jest wówczas pomijane, za to użytkownik identyfikowany jest w sieci własnym numerem IP, który można powiązać z lokalizacją.

Dodatkowa "biała lista" pozwala zautomatyzować włączanie połączenia przez VPN tylko na potrzeby konkretnych aplikacji, źródło: Surfshark.
Dodatkowa "biała lista" pozwala zautomatyzować włączanie połączenia przez VPN tylko na potrzeby konkretnych aplikacji, źródło: Surfshark.

Korzystanie z VPN pozwala natomiast ukryć ruch sieciowy nie tylko przed potencjalnymi atakującymi. Szyfrowana łączność jest bowiem także zabezpieczeniem już przed dostawcą internetu, który może analizować przesyłane informacje. Szyfrowanie dotyczy oczywiście zarówno pobieranych, jak i wysyłanych danych. W efekcie można być spokojnym o bezpieczeństwo niezależnie od rodzaju wykonywanych działań w internecie.

Większa prywatność przez brak śladów

Druga zaleta wykorzystania VPN to anonimowość w sieci. Z perspektywy kolejnych urządzeń i użytkowników biorących udział w przesyłaniu danych, osoba korzystająca z VPN jest identyfikowana jako użytkownik z innym adresem IP, najczęściej z innego kraju. VPN wykorzystuje jeden z routerów w ramach sieci, z którą zostanie nawiązane połączenie i to on jest rozpoznawany przez innych.

VPN pozwala łączyć się z serwerami z wielu krajów, w praktyce ukrywając prawdziwą lokalizację użytkownika, źródło: Surfshark.
VPN pozwala łączyć się z serwerami z wielu krajów, w praktyce ukrywając prawdziwą lokalizację użytkownika, źródło: Surfshark.

W praktyce pozwala to unikać zostawiania jakichkolwiek śladów w internecie i uniemożliwia powiązanie wybranego użytkownika z miejscem zamieszkania czy narodowością. Dzięki opcji samodzielnego wybierania serwerów, podczas korzystania z VPN można (zależnie od potrzeb) codziennie, a nawet kilka razy na godzinę zmieniać serwer, z którym nawiązywane jest połączenie, w efekcie tworząc wiele różnych ścieżek, które doprowadzą potencjalnych atakujących donikąd.

Koniec z "niedostępną treścią"

Trzecia ważna zaleta połączeń VPN to zniesienie ograniczeń terytorialnych lub narodowościowych. Dzięki symulowaniu połączenia najczęściej z innego kraju, a co za tym idzie – z innego adresu IP, korzystanie z VPN pozwala dotrzeć na przykład do filmów, które teoretycznie nie są dostępne w danym regionie lub są blokowane przez dostawcę internetu.

VPN pokonuje wirtualne granice i pozwala dotrzeć do teoretycznie niedostępnych w danym regionie materiałów, źródło: Surfshark.
VPN pokonuje wirtualne granice i pozwala dotrzeć do teoretycznie niedostępnych w danym regionie materiałów, źródło: Surfshark.

To atut, który docenią przede wszystkim użytkownicy żądni wiedzy z wielu źródeł, szczególnie w przypadku kontrowersyjnych tematów. Nierzadko dostęp do właśnie takich treści jest ograniczany. Zastosowanie VPN pozwoli zmienić punkt widzenia i dotrzeć do informacji z założenia niedostępnych w danym regionie.

Na rynku można znaleźć wielu dostawców usług VPN. Wartą rozważenia propozycją jest VPN Surfshark.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)