VR sprawia dyskomfort? Przedstawiciel Sony stwierdza, że się przyzwyczaisz

PSVR
PSVR

18.09.2019 23:22, aktual.: 19.09.2019 01:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

VR może nie zdobył zatrważającej popularności (jest tego kilka przyczyn), ale nie da się ukryć, że doświadczenia z niego płynące mogą być niesamowite. No chyba, że przejawiamy objawy choroby podobnej do lokomocyjnej i VR nam nie służy. Najlepiej to przeczekać.

Shuhei Yoshida, który jest szefem Worldwide Studios zależnego od Sony poruszył wątek VR w ostatnim wywiadzie dla lokalnego japońskiego medium Famitsu. Yoshida wypowiadał się bardzo pozytywnie o projekcie Iron Man VR na PlayStation 4 i jego system wirtualnej rzeczywistości PSVR.

Marvel’s Iron Man VR – Announce Trailer | PS VR

Choroba VRowa

Jednak o wiele ciekawsze było wspominanie o problemach, jakie odczuwają ludzie w chwili poruszania się w grach z płynnym przemieszczaniem się postaci czy z latającą gdzieś w przestrzeni kamerą. Lekarstwem, a raczej załagodzeniem sytuacji, jest ruch gracza na zasadzie teleportów, dzięki którym nie mamy poczucia, że nasze oczy i ciało odbierają zupełnie inne bodźce.

[quote]„Gdy mózg przyzwyczaja się do VR, jest mniej prawdopodobne, że wystąpią problemy sensoryczne.”[/quote]

Ta wypowiedź Yoshidy pokazuje, że najlepiej jest się po prostu przyzwyczaić. I faktycznie pokrywa się to z wieloma doświadczeniami zwykłych użytkowników. Człowiek jest się w stanie do wszystkiego przyzwyczaić, a przynajmniej w pewnym stopniu.

Nie raz mówi się o kolejnych cudownych sposobach na zmniejszenie dyskomfortu podczas używania zestawów VR (choć nie każdemu są potrzebne, niektórzy nie mają problemu z VR), jak np. doklejenie sztucznego obrazu nosa (który i tak jest wycinany przez nasz mózg tak jak widok prawdziwego), ale nie ma chyba uniwersalnego panaceum na VRową chorobę lokomocyjną. No chyba, że mowa o stopniowym przyzwyczajaniu organizmu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także